Ήταν αλλαγές αναμενόμενες, εν πολλοίς, εφόσον οι πίνακες υπολόγιζαν τα πρώτα αποτελέσματα για το 2020 και είχαν αποχωρήσεις αθλητών, οι οποίοι άλλαξαν ηλικιακή κατηγορία, ωστόσο η ουσία είναι ότι έχουμε πολλά νέα ονόματα στην κορυφή.

Βλέπουμε έτσι ως νούμερο 1 τη Μαλαματένια Παπαδημητρίου στις νεάνιδες, τον Αλέξανδρο Μαδέση στους παίδες, τη Λεμονιά Γκαϊντατζή στις κορασίδες, τον Πέτρο Λιώτση στους παμπαίδες και τη Βασιλική Μπουλά στις παγκορασίδες. Λήφθηκαν υπόψη αποτελέσματα του Ιανουαρίου από τα Διασυλλογικά Πρωταθλήματα, τα προκριματικά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα νέων-νεανίδων σε ατομικά και ομαδικά και το αναπτυξιακό τουρνουά του ΑΟ Ταταύλα.

Στη μεγάλη κατηγορία είχε τη σημαντικότερη βελτίωση η Κωνσταντίνα Παρίδη, η οποία μετακινήθηκε στο νούμερο 2. Επίσης, με την έκδοση του νέου ranking list, είχαμε αποχωρήσεις στις νεαρές ηλικίες από τοπ ονόματα, για παράδειγμα, της Ιωάννας Γερασιμάτου από τις νεάνιδες, του Σωκράτη Γιαννούτσου από τους παίδες και του Κωνσταντίνου Μηλικούδη από τους παμπαίδες.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι στους αθλητές έως 12 ετών άλλαξε ολόκληρη η πρώτη πεντάδα ακριβώς επειδή αποχώρησαν οι γεννηθέντες το 2007.

Εξάλλου, στις γυναίκες βγήκε έξω από την πρώτη πεντάδα αυτόν τον μήνα η Όλγα Γεωργοπούλου του Πέρα Αθηνών (υποχώρησε στο 6 από το 4 του Ιανουαρίου), ενώ όπως κάθε φορά υπάρχουν αξιοσημείωτες αλλαγές στις πρώτες 15 θέσεις.


Οι πρώτες πεντάδες στους πίνακες αξιολόγησης του Φεβρουαρίου (με τις θέσεις των αθλητών τον προηγούμενο μήνα) είναι οι ακόλουθες:

ΑΝΔΡΕΣ:
1. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
2. («) Δημήτρης Παπαδημητρίου (Α.Ο. Ταταύλα)
3. («) Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
4. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Γ.Σ. Άρης Βούλας)
5. («) Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:
1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
2. (5.) Κωνσταντίνα Παρίδη (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
3. («) Χριστίνα Φίλη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
4. (2.) Μαρία Χριστοφοράκη (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
5. (6.) Γεωργία Ζαβιτσάνου (Α.Ε.Κ.)

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ:
1. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Γ.Σ. Άρης Βούλας)
2. («) Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
3. (5.) Δημήτρης Κορδούτης (Ο.Α. Χανίων)
4. («) Γεράσιμος Πετρής (Α.Ο. Ταταύλα)
5. (6.) Στράτος Δαμιανής (Πέρα Αθηνών)

ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ:
1. («) Ελισάβετ Τέρπου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
3. («) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
4. (5.) Ελένη Σοφρά (Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης)
5. (4.) Χρυσή Φωτιάδου (Σάρισες Φλώρινας)

ΝΕΟΙ:
1. («) Γεράσιμος Πετρής (Α.Ο. Ταταύλα)
2. («) Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης (Α.Ο Ταταύλα)
3. (6.) Ζήσης Δουκέρης (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
4. (8.) Ιάκωβος Αϊβατίδης (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
5. (10.) Σωκράτης Γιαννούτσος (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

ΝΕΑΝΙΔΕΣ:
1. (2.) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2. (3.) Χρυσή Φωτιάδου (Σάρισες Φλώρινας)
3. (7.) Λεμονιά Γκαϊντατζή (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
4. («) Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
5. (6.) Ελισάβετ Χατζηκύρκα (Εθνικός Αλεξανδρούπολης)

ΠΑΙΔΕΣ:
1. (2.) Αλέξανδρος Μαδέσης (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
2. (5.) Κίμωνας Μήτκας (Α.Σ. Φάρος Αλεξανδρούπολης)
3. (4.) Ευστάθιος Μανωλόπουλος (Α.Σ. Το Γυμνάσιο)
4. (12.) Διονύσιος Τιμαμόπουλος (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
5. (9.) Δημοσθένης Νασιούλας (Α.Σ. Το Γυμνάσιο)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:
1. (3.) Λεμονιά Γκαϊντατζή (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
2. (4.) Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη (Α.Ο. Νέου Φαλήρου)
3. (7.) Δήμητρα Πετσίβα (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
4. (8.) Ευγενία Καραθανάση (Π.Α.Ο. Φυλής)
5. (12.) Φωτεινή Δημητριάδη (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ:
1. (8.) Πέτρος Λιώτσης (Γ.Σ. Νηρέας Καρδαμύλων)
2. (14.) Γιώργος Κοσμάς (Α.Σ. Φ.Ε.Α. Ιωαννίνων)
3. (12.) Γιάννη Κούτρα (Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου)
4. (13.) Ραφαήλ Δήμος (Ο.Ε.Α. Κορινθίας Λέων)
5. (19.) Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής (Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας)

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:
1. (3.) Βασιλική Μπουλά (Πανιώνιος Α.Ο. Χίου)
2. (6.) Μαύρα Κοντοπούλου (Α.Σ. Ραδάμανθυς)
3. (5.) Γεωργία Σπανού (Σάρισες Φλώρινας)
4. (7.) Χρυσούλα Καμπουράκη (Γ.Α.Σ. Ελευσίνας)
5. (10.) Άλκηστις Κασίμη (Α.Σ. Ραδάμανθυς)