Ιταλία

Όποιος κι αν έρθει, ο Κριστιάνο είναι ο σταρ!

Ήρθε ο Πίρλο, ήρθε ο Μοράτα, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο θα «καθαρίζει». Με δύο γκολ του Πορτογάλου, η Γιουβέντους των 10 παικτών πήρε βαθμό κόντρα στη Ρόμα στο «Ολίμπικο».

Θα φανεί στο μέλλον τι ετοιμάζει ο Αντρέα Πίρλο, θα αποδειχθεί αν ο Άλβαρο Μοράτα μπορεί να… ξανανιώσει στο Τορίνο, αλλά μέχρι να συμβούν όλα αυτά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο θα είναι εκεί για τη «Γηραιά Κυρία» να… καθαρίζει.

Ο Πορτογάλος με δύο γκολ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην πρωταθλήτρια κόντρα στη Ρόμα στο «Ολίμπικο», σε ένα ματς που είχε δυσκολέψει πάρα πολύ από τη στιγμή που είχε μείνει πίσω στο σκορ, παίζοντας και με 10 παίκτες από το 62’.

Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα μετά το φιάσκο της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στη Βερόνα, που έχασε το ματς στα χαρτιά, ήταν λογικό να πιέσει ώστε να φτάσει σε μία νίκη που θα την ανέβαζε ψυχολογικά. Πράγματι, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έχασε μια τεράστια ευκαιρία με τον Μικιταριάν και τελικά κέρδισε το πέναλτι από χέρι που έκανε ο Ραμπιό στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βερετού που έστω και με δυσκολία νίκησε τον Σέζνι. Η απάντηση των πρωταθλητών ήρθε άμεσα και με τον ίδιο τρόπο. Χέρι ο Πελεγκρίνι στην περιοχή και ο Κριστιάνο που ανέλαβε την εκτέλεση ισοφάρισε σε 1-1.

Παρ’ όλα αυτά, η Ρόμα σε αντεπίθεση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, βρήκε το δεύτερο γκολ και πάλι με τον Βερετού, ανακτώντας το προβάδισμα με 2-1. Το έργο για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο έγινε πιο δύσκολο, όταν στο 62’ ο Ραμπιό έκανε το φάουλ στον Μικιταριάν, είδε τη δεύτερη κίτρινη και η Γιούβε συνέχισε με 10.

Τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς και ο Κριστιάνο ανέλαβε δράση. Από σέντρα του Ντανίλο έμεινε λίγη ώρα στον αέρα και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-2, που βάσει των συνθηκών ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα.