Βέλγιο

Έμεινε «όρθια» η Οστάνδη

Με γκολ στο 83’, η Οστάνδη απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην έδρα της Γκενκ.

Γκενκ και Οστάνδη ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική της Jupiler League. Έτσι, έφτασαν τους 9 βαθμούς, όντας πλέον στο -10 από την κορυφή.

Η Οστάνδη προηγήθηκε στο 3’ με τον ΜακΓκίχαν, αλλά η χαρά της κράτησε μόλις έξι λεπτά. Στο 9’ η Γκενκ έφερε το ματς στα ίσια με τον Ονουάτσου, ο οποίος με δεύτερο τέρμα στο 52’ με πέναλτι, έκανε το 2-1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, που έφτασε στην ανατροπή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τομά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 83’ ο Γκεγιέ ισοφάρισε σε 2-2 και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα.