Βόλεϊ

Ο Φοίνικας πέταξε έξω τον... αυτόχειρα και κάτοχο Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός ήθελε δύο σετ για να περάσει, αλλά... αυτοκτόνησε χάνοντας με 3-0 από τον Φοίνικα Σύρου κι έμεινε εκτός 4άδας του Λιγκ Καπ στο βόλεϊ ανδρών.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του Β’ ομίλου της Α΄ φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στα ημιτελικά, αφήνοντας τον κάτοχο του τίτλου εκτός ημιτελικών, παρότι με την κατάκτηση δύο σετ θα περνούσε αυτός.

Ωφελημένες είναι οι ομάδες του Α' ομίλου καθώς ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα προκριθούν στα ημιτελικά καθώς ο συγκεκριμένος όμιλος θα βγάλει καλύτερο δεύτερο ανεξάρτητα από το σκορ της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Φιλίππου Βέροιας που βρίσκεται σε εξέλιξη…

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ζίγκα Στερν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 15/20 τελειωμένες επιθέσεις.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 23-20 και έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά κατά σειρά κάρφωσαν άουτ ο Ράπτης, ο Τσάτσιτς και ο Ρανγκέλ και ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς αλλά την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Τσάτσιτς για το 24-24. Εκεί ο κεντρικός του Φοίνικα Μπράουν αναδείχτηκε στο μεγάλο πρωταγωνιστή καθώς με μπλοκ και πρώτο χρόνο έκανε το 26-24!

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα ακόμα και με 8-5. Σταδιακά οι «πειρατές» μείωσαν τη διαφορά και με σερί των Πρωτοψάλτη και άσσους του Μπράουν ισοφάρισαν 13-13. Με νεα καλά σερβίς του Ράντκε, μάλιστα, έκαναν νέο σερί 3-0, προσπέρασαν 17-14 και συντήρησαν την διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-0 σετ.

Στο 3ο σετ οι «πράσινοι»… κατέρρευσαν και έτσι ο Φοίνικας πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά, με δύο νίκες!