Ισπανία

«Διπλό» κορυφής για τη Σοσιεδάδ

Με ηγέτη τον Ογιαρθάμπαλ, η Σοσιεδάδ... άλωσε το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και με το 3-0 επί της Μπέτις πάτησε κορυφή.

«Άλωσε» το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και πάτησε κορυφή η Σοσιεδάδ!

Με τον Ογιαρθάμπαλ να ηγείται της ομάδας του, μοιράζοντας μία ασίστ και σκοράροντας ένα γκολ, η Σοσιεδάδ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μπέτις και βρίσκεται στην κορυφή με 11 βαθμούς, όσους έχει και η Βιγιαρεάλ.

Ματς με ρυθμό, φάσεις και ενίοτε δυνατές μονομαχίες μπροστά στις δύο εστίες, το πρώτο μέρος έδειχνε ότι θα περάσει... αναίμακτα. Αλλά ο Ογιαρθάμπαλ είχε αντίθετη γνώμη και έδωσε την ασίστ στον Πόρτου στο 43ο λεπτό για το 1-0. Ένα γκολ που έδωσε άγρια ομορφιά στο ματς, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στην επανάληψη και την Μπέτις να... κουνάει πλεκτό με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 48' αλλά το τέρμα του να ακυρώνεται καθώς ήταν οφσάιντ ο... ώμος του!

Η Μπέτις συνέχιζε να πιέζει, προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά την πάτησε ένα τέταρτο πριν το φινάλε με τον Ογιαρθάμπαλ να σκοράρει με πέναλτι στο 74ο λεπτό, κλειδώνοντας τη δευτερη σερί νίκη για την Σοσιεδάδ στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88' ο Γιανουζάι από ασίστ του Ισάκ.