Ισπανία

Μέσι: Με ποια ποινή κινδυνεύει μετά την αποβολή του

Ο Λιονέλ Μέσι θα λείψει από τα προσεχή ματς της Μπαρτσελόνα.

Όλα στραβά κι ανάποδα για την Μπαρτσελόνα. Σα να μην έφτανε η ήττα από την Μπιλμπάο (3-2) και η απώλεια του Σούπερ Καπ, θα υποχρεωθεί να παίξει κάποια από τα προσεχή ματς χωρίς τον Λιονέλ Μέσι μετά την αποβολή του για χτύπημα σε αντίπαλο στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής Χιλ Μανθάνο έγραψε στο φύλλο αγώνα πως ο Αργεντινός «χτύπησε αντίπαλό του με το χέρι χρησιμοποιώντας υπέρμετρη δύναμη». Αυτό σύμφωνα με τον κανονισμό μπορεί να επιφέρει στον «Λέο» από δύο ως τέσσερις αγωνιστικές τιμωρίας.

Αν θεωρηθεί μικρό παράπτωμα, τότε θα χάσει τα παιχνίδια με την Κορνεγιά για το Κύπελλο την Πέμπτη και το ματς πρωταθλήματος με την Έλτσε εκτός έδρας την Κυριακή. Αν θεωρηθεί σοβαρότερο παράπτωμα, τότε θα λείψει επιπλέον και στο ματς των προημιτελικών του Κυπέλλου (εφόσον η «Μπάρτσα» αποκλείσει την Κορνεγιά) στις 27 ή 28 Ιανουαρίου και το παιχνίδι πρωταθλήματος με την Μπιλμπάο στις 31 του μήνα στο «Καμπ Νου».