Oλλανδία

«Καθάρισε» στο φινάλε η PSV

Η PSV πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από την έδρα της ουραγού Έμεν, την οποία νίκησε 2-0, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Φλέρταρε έντονα με τη γκέλα η PSV, αλλά την απέφυγε την τελευταία στιγμή. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, δυσκολεύτηκε αφάνταστα απέναντι στην ουραγό της Eredivisie, Έμεν, αλλά χάρη σε τέρματα των Μάουρο (81’) και Ζάχαβι (88’) πήρε τη νίκη με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Έτσι, σκαρφάλωσε στη 2η θέση με 43 βαθμούς και στο -1 από τον πρωτοπόρο Άγιαξ, ο οποίος φιλοξενεί αύριο (27/1) τη Βίλεμ.

Η PSV μπήκε με… φόρα και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, πίεσαν πολύ, όπως δείχνουν τα 8 κόρνερ στο πρώτο ημίωρο, ενώ στο ίδιο διάστημα είχαν και 10 τελικές προσπάθειες. Η ουραγός της κατηγορίας περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά το θέμα ήταν ότι κρατούσε το μηδέν. Η «λευκή» ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να… σφυροκοπούν την εστία των γηπεδούχων, χάνοντας ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάουρο Ζούνιορ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο 88ο λεπτό, όταν ο Ζάχαβι πέτυχε δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.