Νίκη παραμονής για τον 100άρη Ιωνικό!

Επιβλητική εμφάνιση για τον Ιωνικό, ο οποίος αν και αγχώθηκε στα τέλη της 3ης περιόδου κέρδισε 100-85 το Μεσολόγγι, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Επιστροφή στις νίκες (ύστερα από τρεις σερί εκτός έδρας ήττες) -με εμφατικό τρόπο- για τον Ιωνικό. Η ομάδα της Νίκαιας το Σάββατο (6/2) επικράτησε 100-85 υποδεχόμενη το Μεσολόγγι στο Κλειστό Γυμναστήριο Νίκαιας «Πλάτων», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Ένα αποτέλεσμα, με το οποίο όχι μόνο ανέβηκε στο 5Ν-9Η και την 8η θέση, αλλά κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (79-66) στην έδρα της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου που έπεσε στο 4Ν-10Η (11η).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άνταμ Σμιθ με 23 πόντους, με τους Χουγκάζ (17π.), Τολιόπουλο (15π.) και Μαυροκεφαλίδη (16π.) να συνεπικουρούν. Από την άλλη, για το -εξαιρετικά δημιουργικό (30 ασίστ, οι δέκα του Λόρενς)- Μεσολόγγι πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση ο Γκότσερ, ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους.

Το ματς:

Ο Ιωνικός μπήκε συγκεντρωμένος, με ένταση και ενέργεια από την αρχή της αναμέτρησης, έχοντας ως μπροστάρη τον Νίκο Χουγκάζ (10 πόντους σε 6’). Με ένα σερί 8-0 κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους (25-12), με τη διαφορά να φτάνει στα μέγιστά της επίπεδα μέχρι εκείνη τη στιγμή (+14, 28-14) και να κλείνει στο 28-19 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου έσφιξαν την άμυνά τους, ελαχιστοποίησαν τα λάθη και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (30-27) με τρίποντο του Γκότσερ ύστερα από δύο λεπτά. Παρόλα αυτά, ο Ιωνικός -στηριζόμενους στους Χόλογουελ και Σμιθ και παρά την εντυπωσιακή προσπάθεια του Γκότσερ (20π. στο 1ο ημίχρονο)- μπόρεσε να ανοίξει εκ νέου τη διαφορά στους δέκα (42-32) και να πάει στο δεύτερο ημίχρονο προπορευόμενος με 51-44.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκε με την ίδια διάθεση και στο 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει στη μέγιστη υπέρ της διαφορά (+16, 63-47) με γκολ-φάουλ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στα 6'49'' πριν το τέλος της περιόδου. Ένα προβάδισμα που απ’ ό, τι φάνηκε χαλάρωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν το ματς ξαφνικά να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Ο Γκότσερ (28 πόντους σε τρία δεκάλεπτα) πήρε από το χέρι το Μεσολόγγι που με επιμέρους σκορ 16-3 διαμόρφωσε το 66-63, 1'27'' πριν την εκπνοή της 3ης περιόδου, η οποία τελείωσε στο 68-65.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο μεγάλα τρίποντα του Σμιθ έδωσαν σημαντικές «ανάσες» (73-67 και 79-73) στην ομάδα της Νίκαιας, η ψυχολογία της οποίας απογειώθηκε με το εύστοχο σουτ από τα 6,75μ. του Βασίλη Τολιόπουλου στα 3'54'' (84-73) πριν την εκπνοή του ματς. Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα το ενδιαφέρον δεν είχε να κάνει με το όνομα του νικητή, αλλά με τη διαφορά στο υπέρ του σκορ. Ο Ιωνικός κατάφερε να επικρατήσει με +15 (100-85), καλύπτοντας την εις βάρος του διαφορά δεκατριών πόντων του πρώτου αγώνα στην έδρα του Μεσολογγίου.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85