Europa League

Έπαθε… μπλακ-άουτ και έμπλεξε με τη Γρανάδα η Νάπολι!

Στα σχοινιά, όσον αφορά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, βρίσκεται η Νάπολι. Ένα τρίλεπτο… μπλακ-άουτ στο οποίο την ανάγκασε η Γρανάδα έκανε τους Ισπανούς φαβορί για πρόκριση (2-0).

Χουνέρι στη Νάπολι, με το οποίο απέκτησε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης, έκανε η Γρανάδα. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Europa League επικράτησε 2-0 των «παρτενοπέι» και τους πήρε… νταηλίκι τον τίτλο του φαβορί.

Μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της: Πρώτα με κεφαλιά του Ερέρα από σέντρα του Κένεντι στο 19’ και δυο λεπτά αργότερα με άψογο πλασέ του ίδιου του Κένεντι (έπειτα από ωραία κούρσα του Ματσίς).

Παρόλο λοιπόν που οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος και κυνήγησαν έστω το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ, η Γρανάδα δεν μάσησε. Και προστατεύοντας ως το τέλος το σκορ, θα πάει στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας με αυξημένες πιθανότητες να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τους «16».