Super League 2

Και στο τέλος κερδίζει ο Ιωνικός!

Με γκολ στο 89' και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ιωνικός πανηγύρισε σπουδαία νίκη (3-1) επί του Διαγόρα στη Νίκαια και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου!

Το ξανάκανε ο Ιωνικός!

Όπως στα Τρίκαλα την περασμένη αγωνιστική, όπου σκόραρε στις καθυστερήσεις δύο φορές και έφερε «τούμπα» το ματς (2-3), έτσι και σήμερα (17/03) στη Νίκαια, στο ντέρμπι με τον Διαγόρα, σκόραρε στο 89' και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για το 3-1 απέναντι στους Ροδίτες!

Μια τεράστια νίκη από κάθε άποψη, καθώς ο Ιωνικός παρέμεινε σε τροχιά Super League, κοντά στην κορυφή -στον πόντο, πλέον, από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη, που παίζει αυτή την ώρα- την ίδια στιγμή, δε, που χάνει ένας αντίπαλος εξαιρετικά δυνατός, ο οποίος επίσης κυνηγάει τον άνοδο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 41' με κεφαλιά του Νιασέ, για να ισοφαρίσει με πολύ ωραίο σουτ ο Σανδραβέλης στο 68'. Ο Ιωνικός, ωστόσο, πίεσε στη συνέχεια και κατάφερε, τελικά, να προηγηθεί -δίκαια- εκ νέου με τον Κάστρο (89'), «καθαρίζοντας» στα χασομέρια με τον ίδιο παίκτη από τη βούλα.

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Ομάρ, Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας, Νιάσε, Ρόλε, Πλατέλλας, Βλαχομήτρος, Κάστρο

Διαγόρας: Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίους, Λινάρδος, Κάκκο, Ζουνιορ, Σμυρλής, Κονέ

Στο άλλο παιχνίδι των 13:30, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Απόλλωνα Λάρισας και τον ΟΦ Ιεράπετρας, αφού το 1-1 ήταν εκείνο που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι -που έχασαν και πέναλτι με τον Γιάκο- άνοιξαν το σκορ στο 11' με κίνηση μεγάλου φορ του... Βαγγέλη Μόρα. Ο Απόλλων Λάρισας προσπάθησε στη συνέχεια να «καθαρίσει» το «τρίποντο» και βγήκε μπροστά, γεγονός, όμως, που το πλήρωσε στο 78', όταν ο Αποστολίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με λόμπα «έγραψε» το τελικό 1-1.

Απόλλων Λάρισας: Γλύκος, Γκόλιας, Καρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Χατζής, Ντα Κάμπο, Μπάμπης, Λίταινας, Γιάκος, Αθανασιάδης

ΟΦ Ιεράπετρας: Αθανασόπουλος, Πριόνας, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου, Χιντζίδης, Φουάσης, Βογιατζής, Γκίνι, Φρέτας, Κούστα, Κόστα