BCL

Στα ημιτελικά με μαγικό Ένις η Σαραγόσα!

Με μπροστάρη τον Ντίλαν Ένις στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαραγόσα νίκησε 86-78 τη Νίζνι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Basketball Champions League!

Τη… χάλασε στην οικοδέσποινα η Σαραγόσα!

Η ομάδα του Κασιμίρο είχε σε τρομερή ημέρα τον Ντίλαν Ένις, ο οποίος την πήρε από το… χέρι στο δεύτερο ημίχρονο και την οδήγησε στη νίκη (86-78) επί της Νίζνι, για την πρόκριση στον ημιτελικό του Final 8 του Basketball Champions League, που γίνεται στο Νόβγκοροντ.

Ο Καναδός τελείωσε το ματς με 26 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Χάρις με 17π. και τον Γουάιλι με 15π. και 8 ριμπάουντ.

Από το σύνολο του Λούκιτς, ξεχώρισαν οι Βοροντσέβιτς και Τορόποφ με 17π. και 15π. αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τους Ρώσους να είχαν το ελάχιστο προβάδισμα αλλά η μεγάλη διαφορά για τους Ισπανούς έγινε στην τρίτη περίοδο, όπου έκαναν επιμέρους σκορ 16-25. Στην τέταρτη, αν και έχασαν διαφορά 11 πόντων, άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 42-41, 58-66, 78-86

Νίζνι-Σαραγόσα 78-86