«Αυτοκτόνησε» στην Πάτρα ο Άρης, που έμεινε έβδομος και συγκρούεται με Παναθηναϊκό

Χαρακίρι για τον Άρη, που έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη στο ματς με τον αδιάφορο Απόλλωνα Πάτρας (74-73) κι έμεινε στην έβδομη θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Ιδανικός αυτόχειρας ο Άρης, ο οποίος ηττήθηκε 74-73 από τον αδιάφορο Απόλλωνα Πάτρας κι έμεινε στην έβδομη θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, που σημαίνει ότι θα συγκρουστεί με τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με +4 στα 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, όμως έχασαν μέσα από τα χέρια τους το ροζ φύλλο αγώνα, με τον Σίμονς να πετυχαίνει το νικητήριο τρίποντο για τους Αχαιούς στα 4’’.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μήτρου-Λονγκ (23 πόντοι με 5/7 τρίποντα), ΜακΛιν (18 πόντοι) και Ντέιβις (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Στο 8-16 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο η ομάδα του Βετούλα, που τερμάτισε στην 11η θέση κι έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη σεζόν.

Από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς διακρίθηκαν οι Τζούστον (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Κάουαν (15 πόντοι, 12 ασίστ) και Κέλι (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι
και προηγήθηκε 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά άστοχοι. Οι παίκτες του Βετούλα απάντησαν με 7-0, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έμειναν άποντοι για περίπου 5 λεπτά! Χαρακτηριστικό της αστοχίας των δύο ομάδων ότι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 10-9 υπέρ των Αχαιών.

Ο Απόλλων Πάτρας μπήκε με περισσότερο ενθουσιασμό στη δεύτερη περίοδο και με τον Ντέιβις να εκτελεί, ξέφυγε με +5 (19-14 στο 14’). Οι «κίτρινοι» βρήκαν λύσεις στους ξένους παίκτες τους και με σερί 7-0 ανέτρεψαν την κατάσταση (28-29). Με 1/2 βολές του Δίπλαρου, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στην απόλυτη ισορροπία (29-29).

Με διαδοχικά τρίποντα από ΜακΛιν και Μήτρου-Λονγκ, οι Αχαιοί απομακρύνθηκαν με +7 (41-34) στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και πλησίασαν σε απόσταση βολής (42-41 στο 27’), αλλά πάλι οι παίκτες του Βετούλα βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια κι ανέκτησαν τη διαφορά (48-41). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +7 (53-46).

Στην αφετηρία της τέταρτης περιόδου, ο Απόλλων Πάτρας ξέφυγε με +8 (58-50 στο 32’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 9-0, με τον Τζούστον να είναι ασταμάτητος (58-59 στο 34’). Από ‘κει και πέρα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Με τρίποντο του Κάουαν, ο Άρης απέκτησε διαφορά… νίκης (69-73 στα 31 δευτερόλεπτα), όμως οι παίκτες του Βετούλα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με 2/2 βολές του Μήτρου-Λονγκ και ένα μεγάλο τρίποντο του Σίμονς στα 4’’ πριν από το τέλος, οι Αχαιοί πέτυχαν επική ανατροπή κι έφτασαν στη νίκη γοήτρου (74-73).

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.