Άνετη φιλική νίκη της Εθνικής Παίδων κόντρα στη Ρουμανία

Παρά το νωθρό ξεκίνημα, η Εθνική Παίδων νίκησε 79-57 τη Ρουμανία, σε φιλικό που έγινε στη Θεσσαλονίκη.

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακή, η Εθνική Παίδων πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο και κάνοντας την ανατροπή νίκησε με το άνετο 79-57 τη Ρουμανία, σε φιλικό που έγινε στο Αλεξάνδρειο.

Στα πρώτα πέντε λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +12 (2-14), με την ομάδα του Ζιάγκου να περνάει μπροστά στη δεύτερη περίοδο και επιβεβαιώνει την υπεροχή της στην τρίτη, όπου έκανε επιμέρους σκορ 26-12.

Κορυφαίοι ήταν οι Λιοτόπουλος, Πατρίτης και Χαβούτσας με 12 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-35, 64-47, 79-57

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης 2, Μαραγκουδάκης 4, Λιοτόπουλος 12, Σπάρταλης 5, Ροζακέας 8, Τσαχτσίρας 8, Επαμεινώνδας 2, Αμπόσι 2, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 10 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 12, Χαβούτσας 12, Γκόλαντας 2.