Βόλεϊ

Μυθικός Παναθηναϊκός, «τούμπαρε» και τον ΠΑΟΚ!

Μετά τη μεγάλη νίκη με ανατροπή επί του Ολυμπιακού -και την άνετη επικράτηση στο ενδιάμεσο κόντρα στη Βίκινγκ- ο Παναθηναϊκός έφερε… τούμπα και τον ΠΑΟΚ στο Λιγκ Καπ, επικρατώντας 3-2 σετ!

Πολύ σκληρός για να... πεθάνει ο Παναθηναϊκός!Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ από τον ΠΑΟΚ στον Άγιο Θωμά κατάφερε να επαναλάβει το έργο και εν τέλει να επικρατήσει στο τάι μπρέικ του «δικεφάλου του βορρά» παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Στις 4 Ιανουαρίου στο «Παλατάκι» η ρεβάνς με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να ψάχνει καθαρή νίκη για να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την τετράδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ με τον Φαν Ντε Ντρις να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων τους δίνοντας μάλιστα το προβάδισμα με 6-2. Ο Παναθηναϊκός «ροκάνισε» τη διαφορά με τον Ερνάντες και τον Γιάκομπσεν όμως ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο σερβίς και σχεδόν αλάνθαστος στην υποδοχή ανακτώντας το προβάδισμα και κατακτώντας εν τέλει το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι, συνέχισε να πιέζει την υποδοχή του Παναθηναϊκού με τα δυνατά και οριακά χτυπήματα στο σερβίς. Το ρίσκο βγήκε και ο ΠΑΟΚ πήρε σοβαρό προβάδισμα πέντε πόντων από την αρχή κάνοντας το 9-4. Στην συνέχεια ο Κόβαρ και ο Φράγκος απάντησαν στις «σκοτωμένες» επιθέσεις των φιλοξενούμενων φέρνοντας το ματς στο -1 αλλά ο Γιόρνα με τον Ράπτη δεν επέτρεψαν την ανατροπή δίνοντας και πάλι αέρα 4 πόντων στον ΠΑΟΚ. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι «πράσινοι» έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «ανοίξουν» ακόμη περισσότερο τη διαφορά και να πάρουν το σετ με 25-19.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μπει καλά ούτε στο τρίτο σετ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 1-5 με διαδοχικούς άσσους του Βουλκίδη και του Φαν Ντε Ντρις αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Στα μέσα του σετ Βουλκίδης και Ράνγκελ είχαν μια μικρή αψιμαχία με την προσωρινή διακοπή να ωφελεί τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και ο Κόβαρ έφερε το σετ στα ίσια με άσσο κάνοντας το 23-23. Όπως ήταν φυσιολογικό οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αναθάρρησαν και έφτασαν στο 2-1 με ακόμη έναν άσσο, αυτή τη φορά από τον Γιώργο Πετρέα που έκανε το 26-24.

Η ψυχολογία, έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο σετ με τον Ερνάντες να ανεβάζει την απόδοση του. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο μπλοκ «παγιδεύοντας» τον ΠΑΟΚ και έφεραν το ματς στο +8 στο κρισιμότερο σημείο του σετ κάνοντας το 21-13. Όπως ήταν φυσιολογικό ως το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 αφού πήρε το σετ με 25-16.

Στο τάι μπρέικ το «τριφύλλι» είχε το μομέντουμ και δεν έχασε στιγμή το γρήγορο προβάδισμα που πήρε από την αρχή με τον Ερνάντες να φέρνει το ματς στο 4-0. Ο Φαν ντε Ντρις μείωσε τη διαφορά όμως ο Κόβαρ με τον Γιάκομπσεν έκαναν ότι ήθελαν τον ΠΑΟΚ πάνω από το φιλέ και χάρισαν την νίκη στον κάτοχο του τροπαίου, Παναθηναϊκό, κάνοντας το 15-8.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-08) σε 126'

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).