Νίκη στην πρεμιέρα για τους Νέους του Μίσσα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωρτάθλημα που διεξάγεται στο Μπιλμπάο η Εθνική Νέων Ανδρών. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα επικράτησαν της Αυστρίας με 69-51 στο ματς της πρεμιέρας χάρις σε ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο έτρεξαν επιμέρους σκορ 28-8!

Όσον αφορά στο παιχνίδι; Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο ξεκίνημα κρατώντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημίχρονο, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +7 (37-30) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η Ελλάδα ... ξύπνησε στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους 28-8 όχι μόνο πήρε τη νίκη αλλά της έδωσε και διαστάσεις θριάμβου, επικρατώντας με 69-51!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στις 21:45 την Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-30, 43-41, 51-69

Αυστρία (Σάλομον): Βαντσούρα, Φρίντριχ 2, Λίντζερ 2, Βίντερ 3, Μάρεστς 15, Γκούνκα 2, Κλέπιτζ 8, Ζούλιτς, Κράμερ 2, Φρίβιρτ 2, Νόβας 2, Ράντος 13

Ελλάδα (Μίσσας): Ψαρόπουλος 16, Ιωακειμίδης 7 (6 ριμπάουντ), Αντωνάκης 4, Μοτσενίγος 11, Παπαντωνάκος, Παπαπέτρου, Κανονίδης 5, Κουκουλάς 1, Παππάς, Γεωργάκης 9 (6ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 16 (6ριμπάουντ, 4 ασίστ)