«Ξεκόλλησε» ο Άρης

Τη γλυκιά γεύση της νίκης έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες, γνώρισε ο Άρης που επικράτησε 77-70 του ΚΑΟΔ στο Αλεξάνδρειο για την 17η αγωνιστική της Α1. Οι «κίτρινοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν 2-1 5 στο ξεκίνημα του αγώνα, παρουσίασαν βελτιωμένο πρόσωπο στη συνέχεια και έκαμψαν την αντίσταση των μαχητικών Δραμινών.

Τη γλυκιά γεύση της νίκης έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες, γνώρισε ο Άρης που επικράτησε 77-70 του ΚΑΟΔ στο Αλεξάνδρειο για την 17η αγωνιστική της Α1.

Οι «κίτρινοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν 2-15 στο ξεκίνημα του αγώνα, παρουσίασαν βελτιωμένο πρόσωπο στη συνέχεια και έκαμψαν την αντίσταση των μαχητικών Δραμινών.

Οι τελευταίο έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ καλή άμυνα και στάθηκαν αξιοπρεπώς μέσα στο Αλεξάνδρειο. Χαρακτηριστικό ότι φιλοδώρησαν τον αντίπαλό του με 8 τάπες, αλλά «πλήρωσαν» τα πολλά λάθη που έκαναν (18 έναντι 11).

Οι νικητές είχαν πολυφωνία στο σκοράρισμα. Ξεχώρισε ο Χρήστος Ταπούτος, ο οποίος αν και αμφίβολος πριν την αναμέτρηση πρωταγωνίστησε με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από τους ηττημένους που γνώρισαν την τρίτη τους συνεχή ήττα σπουδαία δουλειά έκανε ο Μισέλ με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 τάπες, όμως δεν ήταν αρκετή.

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση παίρνοντας μια διαφορά 13 πόντων (2-15) μέσα στο Αλεξάνδρειο στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Μπάβτσιτς. Οι «κίτρινοι» είχαν κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς πόντο για περίπου 6 λεπτά.

Με επιμέρους σκορ 17-4 με αντεπίθεση που ξεκίνησε από το πρώτο δεκάλεπτο και συνεχίστηκε στο δεύτερο, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 19-19 με τρίποντο του Μαυραειδή. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 9-1 και πήραν διαφορά 8 πόντων (20-28) με τρίποντο του Αθηναίου. Σε εκείνο το σημείο ανέβασαν απόδοση Βεργίνης και Τσαϊρέλης, οι οποίοι βοήθησαν τον Άρη να τρέξει το επιμέρους 17-2 και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 37-30.

Ωστόσο ο ΚΑΟΔ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δικό του 11-3 πήρε ξανά προβάδισμα (40-41) με τρίποντο του Αθηναίου, με τον Κακαρούδη να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση. Ο Άρης προσπάθησε να ξεφύγει και πάλι, αλλά οι Αθηναίου και Κρούσιτς κρατούσαν τους νεοφώτιστους στη διεκδίκηση της νίκης, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει 54-54.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι με επιμέρους 16-6 πήραν διαφορά 9 πόντων (69-60) με τον Ταπούτο να ανεβάζει στροφές, αλλά και πάλι αντιστάθηκαν οι φιλοξενούμενοι, πλησιάζοντας στους 3 (69-66) με δίποντο του Χαντ, αλλά και στο 73-69 με δύο εύστοχες βολές του ίδιου παίκτη. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα παραπάνω, με αποτέλεσμα ο Άρης να φτάσει στην τελική επικράτηση με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-30, 54-54, 77-70.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 12 (1), Κερούς 11 (1), Ταπούτος 12 (1), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 11, Κρούσιτς 3, Μπόγρης 8, Μάλντροου 6 (1), Βεργίνης 10 (2).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 10 (1), Καρύδας 1, Χαραλαμπίδης 4, Αθηναίου 13 (2), Ιωακειμίδης, Μίσελ 11, Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 6, Μπάβτσιτς 7, Κακαρούδης 12 (2).

*Στον πρώτο γύρο ο ΚΑΟΔ είχε επικρατήσει του Άρη στη Δράμα με 84-81. Οι Θεσσαλονικείς κάλυψαν τη διαφορά των 3 πόντων με το +7, με το οποίο νίκησαν στο Αλεξάνδρειο. Αυτό τους δίνει προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας για την είσοδο στα πλέι οφ, με τον Άρη να μετρά 6 νίκες και 10 ήττες, ενώ ο ΚΑΟΔ 5 νίκες και 11 ήττες.

Επιμέλεια: Μαρία Καρβούνη