Του έχει πάρει τον… αέρα!

Ο Πανιώνιος επικράτησε 69-59 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Αρτάκης στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών. Έτσι, οι «κυανέρυθροι» διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και πήραν πλέον τον… αέρα του «δικεφάλου του βορρά», τον οποίο είχαν νικήσει και στην Πυλαία με 58-51 στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού για τρία δεκάλεπτα, καθώς οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο και με 8/19 τρίποντα έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Γιάνκοβιτς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κιζ που πρόσθεσε 10 πόντους. Από την άλλη, από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεχώρισε ο Ντικούδης με 13 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ από 10 πόντους είχαν ο Άλεξιτς και ο Παππάς στο ντεμπούτο του με τους Θεσσαλονικείς.

Χωρίς ρυθμό κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει μπει καλύτερα (4-8 στο 5ο λεπτό) και να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι και το τέλος της περιόδου (10-11). Με σερί 8-0 ο Πανιώνιος έβαλε μπροστά τις μηχανές και πέρασε με επτά (18-11) στο 12ο λεπτό, ενώ με το τρίποντο του Κιζ βρέθηκε και στο +10 (25-15) έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Ντικούδης έδωσε… ανάσα στους φιλοξενούμενους (28-22), ενώ ο Άλεξιτς μείωσε στους πέντε (30-25) ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Σαρικόπουλος και Κιζ έβαλαν τον Πανιώνιο στο +9 (34-25), για να μειώσει με σουτ τριών πόντων στη λήξη του ημιχρόνου ο Καλαμπάκας στους έξι (34-28).

Το ίδιο σκηνικό παρατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πανιώνιο να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα μέσα της τρίτης περιόδου να παίρνει ξανά διαφορά 10 πόντων (44-34) με τρίποντο του Ντίμπλερ. Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει, αλλά βρέθηκε ακόμη και στο -15 (52-37) στο 28ο λεπτό. Πέτγουεϊ και Στίγκερς μείωσαν προς στιγμής και το δεκάλεπτο έληξε με το «Δικέφαλο του βορρά» στο -11 (52-41).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή και αν και βρέθηκαν στο -13 (56-43) στο 32ο λεπτό μείωσαν στους επτά, τέσσερα λεπτά αργότερα (59-52). Ο Πανιώνιος ωστόσο δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει στον ΠΑΟΚ ελπίδες για το ματς και «έτρεξε» ένα 6-0 για το 65-52 τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό σκορ ήταν 69-59 υπέρ των «κυανέρυθρων» που πανηγύρισαν έτσι, την δωδέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 34-28, 52-41, 69-59

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8 (2), Κιζ 8 (2), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 9 (3), Μπατής 8, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς 8, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 4, Νάτζφεϊ 4, Μπόισα 4, Παραγιός 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 6, Στίγκερς 4, Αράπης, Άλεξιτς 10, Ντικούδης 13 (2), Καλαμπόκης 2, Πέτγουεϊ 5, Παππάς 10 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Καλαμπάκας 3 (1).