Ολοταχώς για την τετράδα

Κάθε άλλο παρά… άπιαστο όνειρο αποτελεί πλέον για τον νεοφώτιστο ΑΓΟΡ η είσοδος του στην τετράδα, καθώς επικράτησε και του Περιστερίου στο Ρέθυμνο με 75-46, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας τις προθέσεις του πήραν διψήφια αριθμό πόντων και έφτασαν άνετα στην 13η νίκη τους.

Κορυφαίοι Πέτγουεϊ και Δέδας που σημείωσαν 21 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Καυκής και Γιαννόπουλος το «πάλεψαν» για λογαριασμό του συλλόγου των δυτικών προαστίων.

Με δεκάλεπτη καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς λόγω της διαμαρτυρίας των διαιτητών.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ το Ρέθυμνο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού κράτησαν στο «μηδέν» τους αντιπάλους τους για περισσότερα από τέσσερα λεπτά, ενώ την ίδια ώρα προηγήθηκαν με 12-0. Ο Καυκής ανέλαβε δράση για το Περιστέρι που μείωσε με επιμέρους 7-1 (13-7), όμως Κρίστμας και Πέτγουεϊ οδήγησαν τους Κρητικούς στο τέλος του δεκαλέπτου σε διαφορά 10 πόντων, 22-12.

Δεν υπήρξε αλλαγή σκηνικού για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στη δεύτερη περίοδο καθώς η αστοχία της συνεχίστηκε (1/11 τρίποντα, 9%) επιτρέποντας έτσι στον ΑΓΟΡ να συνεχίσει να διευρύνει το πλεονέκτημα του φτάνοντας στο +24 (43-19) στο ημίχρονο. Πρωταγωνιστής στο συγκεκριμένο διάστημα ο Γιώργος Δέδας που πέτυχε 11 πόντους.

Κακό πρόσωπο παρουσίασαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεδομένης της διαφοράς που είχαν εξασφαλίσει, χαλάρωσαν. Το Περιστέρι άδραξε την ευκαιρία και με επιμέρους 12-4 ροκάνισε τη διαφορά στους 16 (47-31). Δεν ήταν όμως αρκετό για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες του να φύγει με τη νίκη από το Ρέθυμνο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 55-36.

Φωτιά πήρε στην τελευταία περίοδο ο Πέτγουεϊ εκτοξεύοντας τη διαφορά για το Ρέθυμνο στο +31 (75-44) για να ολοκληρωθεί τελικά το ματς με καλάθι του Καυκή με 75-46.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-19, 55-36, 75-46

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 11 (1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 7 (1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης, Λάτοβιτς 10 (2), Πέτγουεϊ 21 (9 ριμπάυντ), Δέδας 13 (3), Κατσαρές 2.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 13 (1), Ψαρόπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 12 (12 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Γιόβοβιτς 8, Έντουαρντς 6, Μίτροβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης 3 (1), Παπαγιάννης.