Τρίποντη… εκτέλεση

Πραγματοποιώντας μια άπιαστη εμφάνιση από τα 6,75μ. στην τρίτη περίοδο όπου και πήρε διαφορά ασφαλείας, ο ΑΓΟΡ επικράτησε του ΚΑΟΔ με 98-67 στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Ρεθύμνου συνέχισε την εξαιρετική της φετινή πορεία και κατέλαβε την τέταρτη θέση ενόψει play offs αφήνοντας παράλληλα εκτός οκτάδας τους Δραμινούς. Ο Πανιώνιος αντίπαλος των Κρητικών, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν μειονέκτημα έδρας.

Κορυφαίοι από τους παίκτες του Στέργιου Κουφού οι Κρίστμας και Πέτγουεϊ.

Ο Πανιώνιος αντίπαλος των Κρητικών, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν μειονέκτημα έδρας.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε το Ρέθυμνο καταφέρνοντας να τρέξει σερί 12-0! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν στο «0» τους νεοφώτιστους (0/6 σουτ) για περίπου πέντε λεπτά με τον Κρίστμας να πρωταγωνιστεί επιθετικά. Ακόμα και στο +15 οι Κρητικοί (21-6) με τους παίκτες του ΚΑΟΔ να «μαζεύουν» τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου με επιμέρους 7-2 (23-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Δραμινοί παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι αμυντικά. Πίεσαν τους παίκτες του Στέργιου Κουφού και ροκάνισαν τη διαφορά πλησιάζοντας ακόμα και στους πέντε πόντους (35-30) ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο. «Ανάσες» έδωσαν στον ΑΓΟΡ οι πέντε πόντοι του Δέδα και το καλάθι του Πέτγουεϊ καθώς ξαναβρέθηκε να προηγείται με διψήφιο αριθμό πόντων, 42-32, στο ημίχρονο.

Διαστημική εμφάνιση από τους γηπεδούχους στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 21-6 εκτόξευσαν τη διαφοράς τους 23 πόντους (68-45). Το αξιοσημείωτο ωστόσο σε αυτό το διάστημα ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τους 21 πόντους αποκλειστικά με τρίποντα (2 Λάτοβιτς, 3 Κρίστμας, 1 Πέτγουεϊ, 1 Κόλεμαν).

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τους παίκτες του Κουφού να κάνουν επίδειξη ισχύος, να προσφέρουν θέαμα και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +31 (98-67) στο φινάλε του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 42-32, 73-51, 98-67

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 23 (5 τρίποντα, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Κούμουλος 6, Μοτσενίγος 9 (3), Παπανικολάου 7 (1), Τσόχλας, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 4, Κόλεμαν 8 (2), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 25 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Δέδας 8.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ, Χαραλαμπίδης 5, Αθηναΐου, Ιωακειμίδης 2, Μισελ, Κιτσουλης 4, Τσέρανιτς 12 (8 ριμπάουντ), Ζάρας 5, Μπάβτσιτς 16 (1), Κακαρούδης 17 (1), Μπένας, Ράκιτς 6.