Ισπανία

Ο… Βέλα κάνει τη διαφορά

Με γκολ του Βέλα στο 91’ η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε 2-1 της Εσπανιόλ στο «Ανοέτα» κι εξακολουθεί να ελπίζει σε έξοδο στο Europa League.

Η συμπλήρωση τεσσάρων σερί αγώνων χωρίς νίκη έμοιαζε αναπόφευκτη για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αλλά ο Κάρλος Βέλα είχε άλλη άποψη. Με γκολ του Μεξικανού φορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Βάσκοι επικράτησαν 2-1 της Εσπανιόλ στο «Ανοέτα» με ανατροπή για την 34η αγωνιστική και παραμένει δυναμικά στο παιχνίδι της εξόδου στο Europa League.

Ο Κόρδομπα στο 23’ με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 34’ ο Κανάλες με σέντρα-σουτ από τα δεξιά ξεγέλασε τον γκολκίπερ των αντιπάλων και ισοφάρισε. Στο 91’ ο Βέλα δέχτηκε μια βαθιά μπαλιά, «άδειασε» έναν αμυντικό και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το γκολ της νίκης.