Γενικά

«Διάβολοι» ξανά!

Ξεχάστε την περσινή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Αν κι ακόμα «χτίζονται», οι κόκκινοι διάβολοι νίκησαν 3-2 τη Ρόμα κι έστειλαν εκ νέου μήνυμα. Γκολ πίσω απ’ τη σέντρα οι Ιταλοί που μείωσαν στο τέλος.

Στο ντεμπούτο του Λουίς Φαν Χάαλ, το μενού είχε επτάρα. Αυτή την φορά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ... περιορίστηκε και νίκησε 3-2 τη Ρόμα, στο πλαίσιο του International Champions Cup που διεξάγεται στην άλλη άκρη του Ατλαντικού (και συμμετέχει κι ο Ολυμπιακός).

Ύστερα από ένα μέτριο ξεκίνημα, σιγά-σιγά οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβασαν ρυθμούς. Τόσο πολύ που μέσα σε δέκα λεπτά, έστησαν ολόκληρο... πάρτι. Στο 36’ ο Ρούνεϊ «σερβιρίστηκε» απ’ τον Μάτα, τρία λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Ισπανός χρίστηκε σκόρερ, ενώ ο Άγγλος φορ στις καθυστερήσεις με πέναλτι έγραψε το 3-0!

Κάτι οι πολλές αλλαγές απ’ τους δύο προπονητές «αποσυντόνισαν» τις ομάδες. Και κυρίως τη Γιουνάιτεντ. Κι εκεί που οι «τζιαλορόσι» είχαν αρχίσει να πιέζουν, ήρθε μια «τρελή» έμπνευση του Πιάνιτς να εκτελέσει πίσω απ’ τη σέντρα και να γράψει ένα πανέμορφο (κι απίθανο) τέρμα.

Και την ώρα που άπαντες ήθελαν απλώς να τελειώσει το ματς, οι Ιταλοί έδειξαν ένα παραπάνω ζήλο να μειώσουν κι άλλο το σκορ. Και το κατάφεραν όταν στο 89’ ο Τότι εκτέλεσε απ’ την άσπρη βούλα (αν και δεν υπήρχε παράβαση), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, κι ενώ στιγμές νωρίτερα η Ρόμα είχε δοκάρι σε γυριστό του Καστάν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Τζόνστοουν (46’ Άμος), Τζόουνς (46’ Κιν), Έβανς (46’ Σμόλινγκ), Μπλάκετ, Βαλέντσια (46’ Γιανγκ), Κλέβερλι (69’ Τσιτσαρίτο), Ερέρα (46’ Καγκάβα), Τζέιμς (46’ Σο), Γουέλμπεκ (46’ Νάνι), Μάτα (46’ Λίνγκαρντ), Ρούνεϊ (46’ Κιν)

Ρόμα: Σκορούπσκι, Καλαμπρέσι (46’ Σόμνα), Μπενάτια (67’ Μπαλάσα), Ρομανιόλι )46’ Καστάν), Εμάνουελσον (46’ Κόουλ), Ουτσάν (67’ Σανάμπρια), Κεϊτά (67’ Πιάνιτς), Παρέδες (46’ Ναϊνγκολάν), Ιτούρμπε (46’ Λιάλιτς), Ντέστρο (67’ Τότι), Φλορέντσι (67’ Μποριέλο)

Επιμέλεια: Αποστόλης Σπυρόπουλος