Ισπανία

Μπάρτσα, Ρεάλ την βλέπετε; (video)

Αποφασισμένη να παραμείνει σε τροχιά απειλής για τις δύο «αιωνίους» δείχνει η Βαλένθια! Οι «νυχτερίδες» έκαναν νέο πάρτι επικρατώντας άνετα 3-1 της Έλτσε και διατηρήθηκαν σε απόσταση… βολής!

Στα υψηλά στρώματα παραμένει η Βαλένθια που δεν λέει να σταματήσει την εντυπωσιακή φετινή της πορεία!

Τελευταίο θύμα των νυχτερίδων, η Έλτσε, της οποίας επικράτησαν πολύ εύκολα 3-1 και έτσι βρίσκονται πλέον στο -2 απ’ την πρωτοπόρα Μπαρτσελόνα και στο -1 απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Μέσα σε 5 λεπτά τα… πάντα τέλειωσαν, με τους Μουστάφι (13’) και Παρέχο (18’) να σκοράρουν μέσα σε αποθέωση στο «Μεστάγια». Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα το αυτογκόλ του Λομπάν έφερε διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους απλώς να διαμορφώνουν το τελικό 3-1 με τον Τζόναθας στις καθυστερήσεις.

Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε... επιτέλους νίκησε! Ύστερα από σερί αγώνες (σε όλες τις διοργανώσεις) όπου αγνοούσαν τους τρεις βαθμούς, οι Βάσκοι επικράτησαν εκτός έδρας την Αλμερία (1-0) και πέραν από σπουδαία βαθμολογική ανάσα -δεδομένου ότι είχαν πέσει στη ζώνη του υποβιβασμού- ανέκτησαν και τη χαμένη ψυχολογία τους.