Ισπανία

Ήπιε το… αίμα της Ρεάλ! (video)

Την πήρε και την… σήκωσε τη Ρεάλ! Αν και η βασίλισσα προηγήθηκε, εντούτοις πλήρωσε την κακή της απόδοση και η Βαλένθια πήρε «μάγκικη» νίκη (2-1). «Φωτιά» στην κορυφή, πάει το σερί για Μαδριλένους!

Χειρότερη εκκίνηση στο 2015 δεν θα μπορούσε να περιμένει τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η «βασίλισσα» δεν έπιασε τα γνωστά της στάνταρ και η Βαλένθια επιβεβαίωσε εκ νέου πως φέτος… δεν αστειεύεται.

Έτσι, κάνοντας την ανατροπή, πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 και υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ευρώπης στην πρώτη τους ήττα ύστερα από 22 σερί νίκες, βάζοντας φρένο στο… όνειρό τους να «σπάσουν» το απόλυτο ρεκόρ της Κοριτίμπα (24 σερί τρίποντα).

Και μ' αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα έχει την ευκαιρία αν περάσει απ' το σπίτι της Σοσιεδάδ, να ανέβει στην κορυφή και στο +2 από την αιώνια αντίπαλό της, με τη βασίλισσα βέβαια να 'χει και ματς λιγότερο (χρωστάει εκείνο με τη Σεβίλλη λόγω Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων).

Κανείς δεν μπορούσε να προδικάσει την εξέλιξη του αγώνα. Διότι ο Νεγρέδο υπέπεσε σε «χαζό» πέναλτι και στο 14’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οι «νυχτερίδες» αφότου πέρασαν ένα «κρύο» 20λεπτο, στη συνέχεια προσπάθησαν να απαντήσουν. Αλλά είδαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η τύχη να τους… γυρνάει την πλάτη σε δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, ήρθαν τα πάνω-κάτω με τη Ρεάλ να παρουσιάζεται… εκτός τόπου και χρόνου. Και στο 52’ ο Μπαραγκάν ισοφάρισε και στο 65’ ο Οταμέντι υπέγραψε την ολική ανατροπή, με τους γηπεδούχους να χάνουν στο… καπάκι μοναδική ευκαιρία για να διευρύνουν περαιτέρω το προβάδισμά τους. Στο τελευταίο 20λεπτο, η Ρεάλ προσπάθησε να σώσει ό,τι σωζόταν, αλλά οι ευκαιρίες των Ράμος και Ίσκο δεν βρήκαν αντίκρισμα και έτσι έμεινε το 2-1 υπέρ της Βαλένθια.