Χάντμπολ

Διέλυσε την Πρίστινα η ΑΕΚ

Μια σαφώς ανώτερη ΑΕΚ σάρωσε 37-19 την Πρίστινα στο ΟΑΚΑ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του EHF Cup χάντμπολ ανδρών και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα 37-19 την Πρίστινα στο ΟΑΚΑ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους "32" του EHF Cup χάντμπολ ανδρών και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στους "16", ενόψει της ρεβάνς της Κυριακής στο ίδιο γήπεδο.

Η «Ένωση» απέκτησε μια σημαντική διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και την αύξανε συνεχώς στη συνέχεια χωρίς να δεχτεί πίεση.

Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» και προηγήθηκε με 7-4 με γκολ του Λέμος. Η διαφορά έφτασε στο +4 με τον Κεδέρη. Οι παίκτες της Πρίστινα προσπαθούσαν με πολύ σκληρή άμυνα να μείνουν μέσα στο ματς. Η ΑΕΚ με Φλορίδο και Τζηρά έφτασε στο +6 και ο Ρέινα έκανε το 18-11 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον ίδιο τόπο το δεύτερο ημίχρονο και πήγε στο +10 με τον Κεδέρη. Στη συνέχεια, ο Δημήτρης Δημητρούλιας βρήκε την ευκαιρία για αλλαγές και δοκιμές και φτάσαμε στο τελικό +18.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 7-4, 9-5, 12-7,18-11 (Ημχ) 21-13, 24-14, 28-15, 31-16, 37-19

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 6, Τζηράς 7, Δομπρής, Λέμος 4, Νικολαΐδης 1, Ρέινα 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πλάθα 1, Φλορίδο 4, Παπαδιονυσίου 3, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 6

Πρίστινα (Καμπάσι): Μπεκιράι, Ραμαντάνι 2, Ντουγκολί, Κουλέτα, Αμπάζι 1, Μπαϊκινόφκι 1, Γιούκα, Σαμπάνι, Κούρι, Σούλα 3, Αντέμι, Αγκούσι, Κιούνι, Μπεσίρι 6, Βισόκα, Μουσταφά 6