Euroleague

Mε άνεση η Μακάμπι την Αλμπα

Με ένα ξέσπασμα σχεδόν 4.5 λεπτών στην δεύτερη περίοδο (σερί 17-0) και με τον Ραντλ σε μεγάλη μέρα, η κάτοχος της Ευρωλίγκας, επικράτησε μέσα στο Βερολίνο της Άλμπα, με 84-69.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίστασης στην γερμανική ομάδα. Κορυφαίος του ματς ο Μπράιαν Ραντλ με 24 πόντους, ενώ Σμιθ και Πάργκο είχαν 16 και 15 αντίστοιχα. Πρώτος σκόρερ της Άλμπα ο Ρέντινγκ με 15.

Η Μακάμπι πήρε κεφάλι από την αρχή στο παιχνίδι, με όλα της τα όπλα να μπαίνουν καλά στο ματς, αφού Σμιθ, Πνίνι και Ραντλ σημείωσαν 17 από τους 23 πόντους της «ομάδας του Λαού» στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ένα ξέσπασμα από τα 8:30 πριν να λήξει η δεύτερη περίοδος, μέχρι το 4:05 αυτού του δεκαλέπτου, έκριναν στην ουσία το ματς. Μέσα σε κάτι λιγότερο από 4:30, η Μακάμπι έκανε το 20-23, 20-40 με ένα σερί 17-0 και επί της ουσίας, καθάρισε το παιχνίδι, με την Άλμπα να δείχνει ανήμπορη ν’ αντιδράσει, ενώ το ημίχρονο έληξε 29-46.

Ο Μπράιαν Ραντλ ξεσάλωσε στην 3η περίοδο, αφού σημείωσε 10 πόντους, τους 8 συνεχόμενους, για να φτάσει η διαφορά στους 24, στο 25’ (34-58). Η Άλμπα κατάφερε τουλάχιστον μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, να μαζέψει κάπως την διαφορά, στο -17, με την περίοδο να λήγει 46-63.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τους Ισραηλινούς να κατεβάζουν στροφές, αλλά την διαφορά να παραμένει ψηλά και τελικό σκορ το 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 29-46, 46-63, 69-84

Αλμπα: Γκίφεϊ 2, Κινγκ 5 (1), Βάργκας 3 (1), Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 15 (1), Βόλφαρτ 2, Στογιανόφσκι 4, Ρένφροου 3, Χάμοντς 4, ΜακΛιν 12, Ραντόσεβιτς 13

Μακάμπι: Πάργκο 15 (1), Χέινς, Σμιθ 16 (2), Ραντλ 25 (5/6 διπ. 3/3τριπ.6/7 βολές, 3 μπλοκ), Τάιους 10, Πνίνι 10 (2), Κόεν, Οχαγιόν 6 (1), Λάντσμπεργκ, Σχορτσιανίτης 2, Μάριτς.

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης