MOTO GP

Pole position με ρεκόρ για Κράτσλοου

Ο Καλ Κράτσλοου κέρδισε τις εντυπώσεις στις κατατακτήριες.

Από θέση ισχύος θα εκκινήσει ο Καλ Κράτσλοου στο Moto GP της Χερέθ. Ο Βρετανός αναβάτης της LCR Honda ήταν ο ταχύτερος στις κατατακτήριες κάνοντας μάλιστα ρεκόρ γύρου κι έτσι πήρε την πρώτη του pole position από το Σίλβερστοουν το 2016.

Ο νικητής του περσινού αγώνα, Ντάνι Πεδρόσα, ήταν δεύτερος με Repsol Honda, ενώ ο Ζοάν Ζαρκό για όγδοη σερί φορά θα αρχίσει από την πρώτη σειρά καθώς ήταν τρίτος με τη Monster Yamaha 3. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μαρκ Μάρκεθ ήταν πέμπτος με την άλλη Repsol Honda, πίσω από τον τέταρτο Χόρχε Λορένθο με Ducati. Ο ομόσταβλός του και πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Αντρέα Ντοβιτσιόζο έμεινε όγδοος, ενώ ο Βαλεντίνο Ρόσι με Movistar Yamaha ήταν μόλις δέκατος.

Ο αγώνας της Κυριακής θα αρχίσει στις 15:00.