Τάσος Τσατάλης

Δέκα χρόνια είχε η ΑΕΚ να «πατήσει» έτσι τον Ολυμπιακό

Ο Τάσος Τσατάλης γράφει για την καθαρή ανωτερότητα της Ένωσης απέναντι στους «ερυθρόλευκους», που συγκρίνεται μόνο με δύο άλλα μεταξύ τους ντέρμπι της πρόσφατης ιστορίας.

• Είδαμε την Κυριακή το βράδυ, μια εικόνα κυριαρχίας της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, που στην εποχή των επαγγελματικών πρωταθλημάτων, την συγκρίνω μόνο με ένα ματς τον χειμώνα του 1992 στην Φιλαδέλφεια.

• Τότε είχε σφυροκοπήσει αλύπητα τους «ερυθρόλευκους», μιλάμε για το απόλυτο «μονότερμα» με συνεχείς μεγάλες ευκαιρίες να χάνονται και τελικά τον Ολυμπιακό να προηγείται, με τον… ώμο του Τσαλουχίδη και τη μπάλα να παίρνει μια περίεργη πορεία.

• Ισοφάρισε γρήγορα με τον Δημητριάδη, συνέχισε να χάνει ευκαιρίες μέχρι το τέλος, αλλά το 1-1 έμεινε. Πήρε όμως το πρωτάθλημα.

• Αυτό και φυσικά το 4-0 του 2008, που είναι σίγουρα η πιο χαρακτηριστική περίπτωση. Αλλά έχουν περάσει σχεδόν δέκα χρόνια.

• Μόνο με αυτό μπορώ να συγκρίνω το πρώτο τέταρτο και το τελευταίο μισάωρο του ντέρμπι. Ούτε στα ματς στη Φιλαδέλφεια με τον Ολυμπιακό του Μπάγεβιτς, δεν είχε κυριαρχήσει τόσο έντονα η ΑΕΚ.

• Το βράδυ της Κυριακής έκανε ένα μπάσιμο στο παιχνίδι, που δεν το περίμενε κανείς.

• Στο στράβωμα του ματς με το γκολ του Μάριν, πήγε η ΑΕΚ να το χάσει μέσα στο γήπεδο, δεν απέφυγε το δεύτερο χτύπημα, αλλά από εκεί και μετά, είδαμε ακόμη πιο απίστευτα πράγματα.

• Και από την ομάδα και από την κερκίδα. Η ομάδα μέσα σε πέντε λεπτά, άρχισε να παίζει σα να σου έλεγαν «θα το γυρίσουμε», η κερκίδα μέσα σε πέντε λεπτά από το 0-2, αντιδρούσε σε αυτό το μήνυμα δείχνοντας πως το πίστευαν κι αυτοί.

• Από τις σπάνιες περιπτώσεις, ειδικά για την ΑΕΚ, που όλο αυτό το «θέλω», όλη αυτή η προσπάθεια, όλη αυτή η εικόνα κυριαρχίας, τελικά οδήγησε σε μια τεράστια υπέρ της ανατροπή, σε ένα ματς τέτοιο. Και με το συγκεκριμένο αντίπαλο.

• Το πιο εντυπωσιακό ήταν πως η ΑΕΚ στο τελευταίο μισάωρο, σε έκανε να μην ασχολείσαι καθόλου με τον Ολυμπιακό.

• Σαν θεατής, υποθέτω ακόμη και σαν ουδέτερος, ήσουν αναγκασμένος να ασχολείσαι μόνο με την ΑΕΚ και να περιμένεις να δεις, αν οι προσπάθειες της θα δικαιωθούν και θα μπει η μπάλα μέσα.

• Επιπλέον κι αυτό είναι το πιο εντυπωσιακό, η ΑΕΚ δεν είχε τύχη. Πέτυχε αυτό που πέτυχε, με όλες τις συγκυρίες να λειτουργούν εναντίον της.

• Χάνει τα γκολ στην αρχή. Δέχεται γκολ με ασίστ από αράουτ, δηλαδή γκολ – κωμωδία για μια σοβαρή άμυνα, ανεξάρτητα από την εκτέλεση ποδοσφαιρικού «αρτίστα» του Μάριν.

• Χτυπάει ο Μάνταλος στο χέρι. Βγαίνει νοκ άουτ ο Σιμόες.

• Στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, μετά από σειρά λαθών, τρώει το δεύτερο.

• Μετά έρχεται το μόνο ίσως σημείο που κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ίτ λίγο στάθηκε τυχερή, δηλαδή η κακή αντίδραση του Καπίνο, στο πρώτο γκολ του Λάζαρου. Αλλά όπως και η απόκρουση του Ανέστη στο σουτ του Καρσελά μετά το 0-1, η σωστή ή λάθος αντίδραση του γκολκίπερ, είναι στοιχείο του παιχνιδιού.

• Το σουτ του Λάζαρου πάντως ήταν καλό και κυρίως αιφνιδιαστικό για τον γκολκίπερ εκείνη τη στιγμή. Δεν βρέθηκε στην καλύτερη δυνατή θέση απέναντι στον αμυντικό που είχε κοντά του, για να είσαι σίγουρος πως θα κάνει εκεί το σουτ ο Λάζαρος.

• Κι εκεί που μετά το 1-2 όλα δείχνουν πως πάμε για μεγάλο «κατήφορο» του Ολυμπιακού, έρχεται η διακοπή. Που η προφανέστατη σκέψη όλων όσων βρίσκονταν στο γήπεδο, ήταν πως θα έκοβε την ΑΕΚ και ήταν «βούτυρο στο ψωμί» του Ολυμπιακού. Κι έτσι ήταν.

• Αλλά ούτε αυτό τελικά «έκοψε» την ΑΕΚ. Δεν θυμάμαι άλλη τόσο χαρακτηριστική περίπτωση που η ανωτερότητα μιας ομάδας έβαλε κάτω τόσες αρνητικές συγκυρίες.

• Η Ένωση το είπα και πριν λίγες μέρες, παίζει στο όριο αναγκαστικά μέχρι τη διακοπή. Έχει θέματα πάρα πολύ σοβαρά πλέον στα στόπερ με την αποβολή του Τσόσιτς, αλλά και στα άκρα της άμυνας. Δευτερευόντως στο κέντρο. Κάποια θα μπορούσαν να είχαν προληφθεί στην μεταγραφική περίοδο.

• Αλλά έχει ταυτόχρονα μια δυναμική, που δεν περίμενε κανείς πως θα εμφανίσει. Η περίοδος από το πρώτο ματς στο Βέλγιο και μετά, με εξαίρεση τα Γιάννινα, είναι μαζί με το ξεκίνημα του 2007-2008, ότι καλύτερο έχει να παρουσιάσει εδώ και το λιγότερο μια δεκαετία.

• Σε αυτή τη δυναμική, σε αυτό το «θέλω» θα πάει η ΑΕΚ και στα επόμενα δύο πολύ κρίσιμα ματς, μέχρι τη διακοπή και με τα προβλήματα, βλέποντας και κάνοντας.

• Μέχρι τώρα τα βάζει όλα κάτω η εκπληκτική ψυχολογία, το ψυχικό δέσιμο μέσα στα αποδυτήρια και οι μεγάλες προσωπικότητες που διαθέτει πλέον η ΑΕΚ.

• Φυσικά δεν θα μπορεί να πάει έτσι συνέχεια. Θα χρειαστεί καλή αποκατάσταση όσων έχουν προβλήματα το τελευταίο διάστημα.

• Θα χρειαστεί τις επιστροφές Τσιγκρίνσκι και Λαμπρόπουλου και κάποια ή κάποιες κινήσεις τον Γενάρη, που θα την βοηθήσουν να μην «τρέμει» με τη σκέψη αγωνιστικών προβλημάτων που της βγαίνουν ειδικά στην άμυνα.