Γενικά

Άλλες πέντε προκρίσεις στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου ενόργανης

Πέντε ακόμα εισιτήρια για τους τελικούς οργάνων πήρε η ελληνική αποστολή, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπακού.

Τρεις αθλητές πανηγύρισαν προκρίσεις στους τελικούς πέντε οργάνων για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπακού.
Μετά τους Λευτέρη Πετρούνια και Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη, σειρά πήραν οι Ιωάννα Ξουλόγη, Εβελίνα Μάγια και Βλάσης Μάρας, με τις δύο πρώτες να μπαίνουν στην οκτάδα δύο οργάνων.

Οι δύο αθλήτριες ξεκίνησαν δυνατά την ημέρα, παίρνοντας την πρόκριση στην δοκό ισορροπίας. Η Ξουλόγη συγκέντρωσε 12,233 βαθμούς και κατέκτησε την 5η θέση μεταξύ 18 αθλητριών, ενώ η 16χρονη Μάγια πήρε την 7η θέση με 11,733 βαθμούς

Αναλυτικά, η οκτάδα του τελικού: Χουάν Λούο (Κίνα, 12,666 β.), Γκοκσού Ουκτάς Σανλί (Τουρκία, 12,633 β.), Οκσάνα Τσουσοβίτινα (Ουζμπεκιστάν, 12,533 β.), Άντζελα Μαγκουάιρ (Ν. Αφρική, 12,300 β.), Ιωάννα Ξουλόγη (Ελλάδα, 12,233 β.), Τζιακί Λιου (Κίνα, 12,200 β.), Εβελίνα Μάγια (Ελλάδα, 11,733 β.), Γιάνα Φεντόροβα (Ουκρανία, 11,666 β.).

Στο απογευματινό πρόγραμμα ήρθε η σειρά του Βλάση Μάρα να πανηγυρίσει. Ο πρωταθλητής του μονόζυγου, μετά από σχεδόν ένα χρόνο αγωνιστικής απραξίας, πήρε την πρώτη θέση με 14.066β.

Ιωάννα Ξουλόγη και Εβελίνα Μάγια ξεχώρισαν και στις ασκήσεις εδάφους, παίρνοντας την τρίτη (12.633β) και την έβδομη (12.266β.) θέση αντίστοιχα.

Στην δέκατη θέση (13.633β.) κατετάγη ο Αντώνης Τανταλίδης στον πλάγιο ίππο, 14ος (13.400β.) ο Γιώργος Χατζηευσταθίου, ενώ στον μονόζυγο ο Νίκος Ηλιόπουλος πήρε την δέκατη θέση (13.300β.)

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου (σε ώρες Ελλάδας) και οι ελληνικές συμμετοχές:
Σάββατο 17 Μαρτίου
Τελικοί οργάνων – 1ο σκέλος
10:00 – 10:30: ΑΝΔΡΕΣ: Έδαφος
10:30 – 11:30: ΑΝΔΡΕΣ: Δίζυγο / ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Άλμα
12:30 – 13:30: ΑΝΔΡΕΣ: Κρίκοι (Πετρούνιας, Κωνσταντινίδης) / ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Ασύμμετροι ζυγοί