Βόλεϊ

«Ανατροπή» για Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Παρά το γεγονός πως έχανε με 0-2 σετ από την Παναχαϊκή, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης «ανέτρεψε» την κατάσταση και επικράτησε με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ την Παναχαϊκή στο «Μιχάλης Γραμματικόπουλος», στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Volley League, ενώ έχανε με 0-2 σετ από τους Πατρινούς, και παρέμεινε στα υψηλά κλιμάκια της βαθμολογίας.

Η Παναχαϊκή, με «αιχμή» τον Ρουμελιώτη, κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (17-14 στο πρώτο σετ και 16-12 στο δεύτερο σετ), κατάφερε να κάνει ισάριθμες «ανατροπές» και να κάνει το 0-2.

Από το τρίτο σετ, η αποτελεσματικότητα του Εθνικού ανέβηκε στο 62%, η ποιοτική υποδοχή βελτιώθηκε και το μπλοκ επέβαλε το ρυθμό του για να οδηγηθεί ο αγώνας στο πέμπτο σετ. Εκεί ο Εθνικός πήρε από την αρχή προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους.

Επεισόδιο σημειώθηκε με τον Τάσο Ρουμελιώτη, ο οποίος διαπληκτίστηκε με αστυνομικούς σε μια έντονη διαμαρτυρία του για τη διαιτησία και χρειάστηκε να παρέμβουν οι ψυχραιμότεροι, ώστε να ηρεμήσει η κατάσταση.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-14, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-27
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-4, 16-14, 21-17, 25-17
5ο σετ: 5-2, 10-3, 12-5, 15-08

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 42 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 3 άσσοι, 65 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 23-25, 25-27, 25-19, 25-17, 15-8 σε 133΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κ.Δαλακούρας 12π. (8/16, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 52% υπ., 28% άριστες), Σούλιαγκιτς 21 (17/38, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 9 (5/7, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (2/3, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κιόσης 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αν. Δαλακούρας 20 (18/35, 2 μπλοκ, 59% π., 37% άριστες) / Δαρίδης (λ. 59% υπ., 41% άριστες), Τσέλιος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 7π. (6/19, 1 μπλοκ, 18% υπ., 18% αριστες), Λιβαθηνός 6 (4/5, 1 μπλοκ 1 άσσος), Τακουρίδης 11 (9/12, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 29 (28/59, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (8/24, 78% υπ., 41% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (5/13, 4 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ.- 50% υπ., 38% άριστες), Μακρυγιάννης, Μαυραγάνης (0/1, 1 μπλοκ), Βασιλάκος 9 (5/14, 2 μπλοκ, άσσοι)

Ο Σάκης Μουστακίδης δήλωσε πως: «Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, είμαστε ευχαριστημένοι που νικήσαμε. Ο αγώνας θα είχε διαφορετική τροπή εάν είχαμε ισοφαρίσει σε 1-1. Δε νομίζω πως θα πηγαίναμε τάι μπρεικ. Χάσαμε το δεύτερο σετ μέσα από τα χέρια μας, αλλά είμαι ευχαριστημένος που δεν το βάλαμε κάτω, παλέψαμε για την "ανατροπή" με σωστό τρόπο, με την τακτική μας σε σερβίς και μπλοκ και πήραμε τη νίκη».

Ο Γιώργος Λυκούδης είπε πως: «Φεύγουμε με καλό απολογισμό από τον Έβρο, αλλά μας μένει και η πίκρα που δεν πήραμε τη νίκη. Μας πίεσε ο αντίπαλος και εμείς δεν αντέξαμε, γιατί χάσαμε το μυαλό μας και την αυτοσυγκέντρωσή μας. Οι διαιτητές έκαναν δύο- τρία λάθη σε βάρος μας, αλλά δεν καθόρισαν το αποτέλεσμα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε για το μεγάλο στόχο της παραμονής».