Ευρώπη

Ανατροπή και κούπα για Λαμποράλ

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 86-79 της Χίμκι και κατέκτησε το τρόπαιο στο τουρνουά που έγινε στην «Μπουέσα Αρίνα» στη Βιτόρια.

Τη νίκη με σκορ 86-79 επί της Χίμκι πήρε η Λαμποράλ Κούτσα και κατέκτησε το τρόπαιο του τουρνουά που γίνεται στην «Μπουέσα Αρίνα» στη Βιτόρια. Κορυφαίος για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 18 πόντους, με τον Σαν Εμετέριο να προσθέτει άλλους 14. Από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Λοβέρν με 22 πόντους.

Από το πρώτο λεπτό είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης η Χίμκι, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει μπροστά (9-21). Περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου, οι Ρώσοι έφτασαν στο +13 (17-31) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 44-29.

Η Χίμκι διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (45-56), με την Λαμποράλ Κούτσα να κάνει ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να διαμορφώνει το 54-58. Οι Ρώσοι ήταν μπροστά μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου, καθώς σε εκείνο το σημείο, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας πέρασε μπροστά (67-65), φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 29-44, 54-58, 86-79.