Κύπρος

Ανεβαίνουν Ομόνοια και Ανόρθωση

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια η οποία διέλυσε με 4-2 τη Δόξα Κατωκοπιάς και πλέον βρίσκετα στο -4 από την κορυφή. Εγκαταστάθηκε για τα καλά στην εξάδα η Ανόρθωση, που επικράτησε 2-0 του Οθέλλου.

Τεράστια βαθμολογική νίκη πέτυχε η Ομόνοια, η οποία σκόρπισε με 4-2 της Δόξας Κατωκοπιάς για τη 18η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, και μείωσε την απόστασή της από την πρώτη θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Μεγάλη εκτός έδρας πέτυχε και η Ανόρθωση, που επικράτησε 2-0 του Οθέλλου και εκμεταλλευόμενη την ήττα του Ερμή, βρέθηκε στο +4 από την έκτη θέση.

Επιστροφή στις νίκες ήθελε η Ομόνοια και το κατάφερε με τον πλέον πειστικό τρόπο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι με τον Ποτέ να σκοράρει στο 22’ και στο 42’ και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα ηνία ανέλαβε ο Ράμος, κάνοντας το 3-0 στο 52’. Στο 60’ η Δόξα κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Λόπο, ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, ο Ράμος έδωσε ξανά διαφορά τριών τερμάτων στην ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-2, το οποίο διαμόρφωσε ο Λόπο στο 80’.

Με ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος, η Ανόρθωση πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Οθέλλου. Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε νωρίς, με τον Μακρή να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4’. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 90’ για να έρθει Γκονσάλβες και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.