Βόλεϊ

Άνετα στο ντέρμπι ουραγών ο Πορφύρας

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Πορφύρας νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Ηρακλή Κηφισιάς στον Πειραιά στο ντέρμπι ουραγών που ολοκλήρωσε την ένατη αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Ο Πορφύρας νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Ηρακλή Κηφισιάς στον Πειραιά στο ντέρμπι ουραγών για την ένατη αγωνιστική της Volley League γυναικών και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και ελπίζει σε καλύτερες μέρες κόντρα σε μια ομάδα με πολλά οικονομικά και αγωνιστικά προβλήματα.

Η ομάδα του Βασίλη Πανδή δυσκολεύτηκε από τις Κηφισιώτισσες, αλλά με κορυφαίες τις Δραγουμάνου, Κομλένοβιτς, πήρε το πρώτο του «τρίποντο». Ο Ηρακλής πάλεψε το παιχνίδι, αλλά τα 24 λάθη του κόστισαν.

Ο Πορφύρας ήταν καλύτερος στην επίθεση (37% αποτελεσματικότητα), στο μπλοκ (12-3), με την Κελεσίδη να έχει 4, αλλά δέχτηκε δύο περισσότερους άσσους απ' όσους πήρε (6-8).

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. Για άλλο ένα παιχνίδι παίζαμε με ‘την πλάτη στον τοίχο’. Περίμενα ότι θα πήγαινε έτσι ο αγώνας, λόγω της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων και στο τέλος νίκησε αυτός που το ήθελε περισσότερο».

Παύλος Τζίμας (Ηρακλής Κηφισιάς): «Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τρία σετ. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να "ξεκολλήσουν" από τη βαθμολογική θέση και ο Πορφύρας τα κατάφερε. Εμείς θα κάνουμε ανασυγκρότηση δυνάμεων για να τα πάμε καλύτερα στον δεύτερο γύρο».

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-20

Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (4/21 επ., 4 άσσοι, 65% υπ.), Κομλένοβιτς 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (10/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ.) / Μουστάκη (λ, 55% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Σιδεράτου, Κουόλ 1 (μπλοκ)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζίμας): Κωνσταντίνου 15 (15/53 επ., 57% υπ.), Ντεϊνέγκα 14 (13/32 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 8 (8/25 επ., 35% υπ.), Περγαντή 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερκουριάδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 56% υπ.), Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κουδουνά