Πόλο

Άνετη πρεμιέρα για ΠΑΟΚ και Βουλιαγμένη

Με το δεξί ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους για την Α1 πόλο Ανδρών οι ΠΑΟΚ και Βουλιαγμένη, που επικράτησαν του Υδραϊκού (4-3) και του ΝΟ Χίου (14-6) αντίστοιχα.

Με επιβλητική νίκη επί του ΝΟ Χίου έκανε πρεμιέρα η Βουλιαγμένη στην φετινή Α1 πόλο Ανδρών.

Ο ΝΟΒ επιβλήθηκε 14-6 στο κολυμβητήριο του Λαιμού, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή του ματς, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +6 (9-3).

ΝΟ Βουλιαγμένης - ΝΟ Χίου 14-6
Οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 3-0, 2-3.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Κουρούβανης, Κοπελιάδης 1, Σαρτζετάκης 1, Βάσιτς 4, Χρυσοσπάθης 2, Γούβης, Αφρουδάκης, Καπετανάκης, Ποντικέας 1, Καπότσης 2, Γκιουβέτσης 2, Σολανάκης 1, Πιοβάν, Δήμου, Ξανθόπουλος.
ΝΟ Χίου (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 1, Μπερτόλης, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 1, Παπούκας 1, Σωτηράκης, Καλογεράκος 1, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Σωτηριανός 1.

Σε ένα κλειστό ματς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 4-3 του Υδραϊκού στο Ποσειδώνιο.

Με απόλυτους πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακες, Γαλανίδη και Φλέγκα, οι δύο ομάδες έδωσαν βάση στην άμυνα, όμως ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν αυτός που ξεχώρισε, παίρνοντας διαφορά δύο γκολ (3-1, 4-2).

Ο Υδραϊκός μείωσε στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου, όμως η άμυνα του ΠΑΟΚ κράτησε το «0» και τη νίκη στα εναπομείναντα οκτώ λεπτά.

ΠΑΟΚ – Υδραϊκός 4-3
Οκτάλεπτα: 2-1, 1-0, 1-2, 0-0.
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γαλανίδης, Σαρησάββας, Ζάτοβιτς 1, Προσινικλής Ν. 2, Κουλούρης, Νάνος, Τσολακούδης, Μουρατίδης, Παυλίδης, Μαξίμοβιτς 1, Τίγκας, Προσινικλής Π., Σιορδίλης, Τάτσης, Μπόλκας.
Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Κοτσάφτης, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης 2, Μπλάνης 1, Βιτέλας, Αργυρόπουλος, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Στελλάτος.