NBA

Break των Ρόκετς και φουλ για πρόκριση!

Σημαντικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση των play offs έκαναν οι Ρόκετς επικρατώντας 119-100 των Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα.

Break οι Ρόκετς στη Μινεσότα και φουλ για πρόκριση.

Ο Χάρντεν και η παρέα του επικράτησαν 119-100 των Τιμπέργουλβς, κάνοντας σαρωτικό τρίτο δωδεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 50-20 και ενώ γινόταν «μάχη» μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησα αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν το... θαύμα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τη σειρά στο 3-1 και έγιναν το απόλυτο φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι δύο ομάδες έχουν ραντεβού ξανά τα ξημερώματα της Πέμπτης (26/04, 04:30) στο Χιούστον.

Ο «μούσιας» με 36 πόντους (12/26 σουτ σε 33 λεπτά), 4 ριμπάουντ, άλλα τόσα κλεψίματα και 3 ασίστ-1 τάπα ξεχώρισε για τους νικητές. Ο Πολ είχε 25 με 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Καπέλα συμπλήρωσε 14 πόντους και κατέβασε 17 ριμπάουντ, έχοντας και 4 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη ο Τάουνς είχε 22 πόντους συν 15 ριμπάουντ και ο Μπάτλερ 19 με 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-21, 49-50, 69-100, 100-119