Euroleague

Άντεξε και πήρε το «θρίλερ» η Αρμάνι

Έχοντας περισσότερες λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τη Μακάμπι 87-83 στο «Φόρουμ» για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις 12 νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Μετά από ένα ματς «θρίλερ», η Αρμάνι νίκησε στο Μιλάνο 87-83 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 12-11, διατηρώντας τις ελπίδες της για την οκτάδα και αφήνοντας τους πρωταθλητές Ισραήλ στο 10-13 και σε πιο δύσκολη θέση για την πρόκριση.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ξεφύγουν με περισσότερο από +5, όμως στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι έφτασε στο +7 κα διατήρησε ένα +2 με +4 στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στη νίκη.

Κορυφαίοι των πρωταθλητών Ιταλίας ήταν οι Τζέιμς με 19, Τζέρελς με 16, Μπρουκς με 15 και Νάναλι με 13 πόντους. Για την «ομάδα του λαού», ξεχώρισαν οι Ουίλμπεκιν με 20 και Ρολ με 16 πόντους.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Μετά το 22-20 της Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα στη δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 47-47.

Στην τρίτη περίοδο, η Αρμάνι διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβρισκαν λύσεις από τους Ουίλμπεκιν και Ρολ και έμεναν κοντά στο σκορ, οπότε το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-62.

Στην τέταρτη περίοδο, ένα τρίποντο του Ρολ έφερε το 68-69 στο 34', όμως ο Τζέιμς με συνεχόμενους πόντους έφερε το +7 στο 38’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ουίλμπεκιν μείωσε σε 86-83. Στα 12" που απέμεναν, μία βολή του Μπρουκς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 20-22, 47-47, 64-62, 87-83

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 19 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτσοφ 4, Ταρτσέφσκι 8 (4 τάπες), Νέντοβιτς 4, Κουζμίνσκας 4, Νάναλι 13, Μπρουκς 15 (7 ριμπάουντ), Τζέρελς 16, Ομιτς 4 (8 ριμπάουντ, 5 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 20 (5/9 τρίποντα), Πάργκο 5, Ο' Μπράιαντ 14 (8 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 2, Ρολ 16 (4/11 τρίποντα), Κέιν 2 (1/9 σουτ), Τάιους 4, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Κοέν 5, Μπλακ 11 (7 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2