«Αντίο» στην Κύπρο με ήττα από τον Παναθηναϊκό

Με ήττα αποχαιρέτησε το τουρνουά της Κύπρου ο Παναθηναϊκός, καθώς βρέθηκε σε μέτρια ημέρα απέναντι στη Χίμκι, η οποία τον νίκησε 77-67.

Με μία μέτρια εμφάνιση και ήττα ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός την παρουσία του στο τουρνουά της Λευκωσίας. Οι «πράσινοι» ήταν κατώτεροι των περιστάσεων απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία πήρε τη νίκη με 77-67.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Λάνγκφορντ με 16 πόντους, αλλά ήταν πολύ άστοχος, καθώς μέτρησε 2/12 σουτ (0/7 δίποντα) και 10/10 βολές. Ο Λοτζέσκι είχε 15 πόντος, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τόμας.

Από τους Ρώσους, κορυφαίος ήταν ο Γκιλ με 14 πόντους, με τον Μάλκολμ Τόμας να είχε 12 και τον Μίκι 11.

Νωθρό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση, με τη Χίμκι να επιβάλλει τον ρυθμό της, να πηγαίνει στο +6 (4-10) και να συντηρεί αυτή την απόσταση μέχρι τα μισά (7-12). Η απάντηση των «πράσινων» ήρθε με τον Λοτζέσκι (12-12), με το ματς από εκείνο το σημείο και έπειτα να γίνεται ντέρμπι, αλλά την ομάδα του Μπαρτζώκα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (20-23).

Παρά τις προσπάθειες των Παππά και Βουγιούκα, η Χίμκι είχε το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-28), ενώ στη συνέχεια με καλάθια του Ζούμπκοφ πήγε ακόμη και στο +10 (25-35). Στα μισά, ενεργοποιήθηκε ο Λάνγκφορντ και έτσι το «τριφύλλι» πλησίασε στο καλάθι (34-36), στο 17’. Ωστόσο, η κακή άμυνα στα τελευταία λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στη Χίμκι να πάει στα αποδυτήρια με το +6 (36-42).

Με απανωτά τρίποντα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσα (42-42). Όμως, η Χίμκι βρήκε λύσεις με τους Τόμας και Γκιλ, ξεφεύγοντας αρχικά στο +7 (44-51) και στη συνέχεια στο +8 (45-53), το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος (52-60).

Η ομάδα του Πασκουάλ εξακολουθούσε να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα η Χίμκι να πηγαίνει ξανά την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (56-68), ενώ με τρίποντο του Γιακούσιν έφτασε ακόμη και στο +13 (58-71), στο 36’. Όμως, σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός άρχισε να τρέχει στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Τόμας έκανε ένα 8-0 (66-71), μέχρι το 38’. Ο Ζούμπκοφ έκοψε τον ρυθμό των «πράσινων» (66-73), δίνοντας παράλληλα ώθηση στους Ρώσους να πάνε στο +11 (66-77) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 52-60, 67-77

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Τόμας 13 (1), Λάνγκφορντ 16 (2τρ., 0/7διπ.), Γκιστ 4, Λοτζέσκι 15 (3), Σακελλαρίου 3 (1), Λάσμε 4, Παππάς 5, Βουγιούκας 3, Παπαντωνίου 4, Μούτσα, Κοντούδης.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Κρόκερ 9 (1), Ζάιτσεφ 6, Γκιλ 14, Τζένκινς 5 (1), Μίκι 11, Βιάλτσεφ 3 (1), Μόνια 4, Ζούμπκοφ 5 (1), Τόμας 12, Τκατσένκο 2, Γιακούσιν 6 (2).