Euroleague

«Άλωσε» τη Βαρκωλένη και φουλάρει για playoffs η Μπασκόνια!

Γερά για τα playoffs η Μπασκόνια!

Σε… τροχιά playoffs της Ευρωλίγκας βρίσκεται η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε 86-73 στην έδρα της Μπαρτσελόνα, παραμένοντας στην όγδοη θέση με 15-13 και την ένατη Μακάμπι Τελ Αβίβ να είναι στο 13-15.

Πρώτοι σκόρερ των Βάσκων ήταν οι δύο ψηλοί Φόιγκτμαν και Πουαριέ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Σενγκέλια 12 και τον Μπομπουά 11. Από τους Καταλανούς, ξεχώρισε ο Κόπονεν με 21 πόντους, με τον Οριόλα να είχε 15.

Πιο δυνατό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Μπασκόνια, πηγαίνοντας στο νταμπλ σκορ (5-10). Όμως, στα επόμενα λεπτά η Μπαρτσελόνα ανέβαζε στροφές και έτσι ισοφάρισε σε 16-16, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +3 (40-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Καταλανοί ξεκίνησαν πιο καλά, περνώντας μπροστά (48-45). Όμως, η… χαρά τους κράτησε λίγο, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τον έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +5 (58-63). Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Μαρτίνεθ «καθάρισαν» την αναμέτρηση, καθώς με ένα 10-0, πήγαν στο +15 (58-73) και έχοντας πλήρως τα ηνία, έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 40-43, 58-63, 73-86