Euroleague

«Άλωσε» το Κάουνας ο Ερυθρός Αστέρας!

Σπουδαία νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα, που απέδρασε με το ροζ φύλλο από την έδρα της Ζαλγκίρις (59-61) και πανηγύρισε το πρώτο διπλό του στη φετινή Ευρωλίγκα. Τέταρτη σερί ήττα για τους Λιθουανούς.

Επιτέλους διπλό για τον Ερυθρό Αστέρα, που πανηγύρισε την πρώτη νίκη μακριά από το Βελιγράδι στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού έκλεισε το «σπίτι» της Ζαλγκίρις (59-61) σε ένα ματς-θρίλερ.

Μπάρον (14 πόντοι) και Μπράουν (12 πόντοι) ξεχώρισαν για τους Σέρβους, οι οποίοι ανέβηκαν στο 3-7.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση και υποχώρησε στο 3-7.

Από τους Λιθουανούς διακρίθηκε ο Ουλάνοβιτς, ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Μοιραίος ο Λεκαβίτσιους, που αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Η Ζαλγκίρις μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-4 (4’) χάρη στο κρεσέντο του Γουόκαπ. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (18-11 στο 8’), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-16.

Εντούτοις, η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ερυθρό Αστέρα, που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ: με σερί 8-0 μετέτρεψε το 25-18 σε 25-26 (16’). Με τους Μπράουν και Μπάρον να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +2 (31-33).

Οι παίκτες του Γκαβρίλοβιτς είχαν βρει ρυθμό και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (31-37 στο 22’). Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Γιασικεβίτσιους «έσφιξε» την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 11-2, ανέτρεψε την κατάσταση (42-39 στο 26’).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι της τρίτης περιόδου, με τους Σέρβους να βρίσκουν λύσεις και να ανακτούν το προβάδισμά τους (46-47 στο 30’).

Με 4-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με +5 (46-51 στο 31’). Παρ’ όλα αυτά, οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με νέο επιμέρους σκορ (10-2), γύρισαν την κατάσταση (56-53 στο 36’).

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν. Με ένα καλάθι του Ουλάνοβας, η Ζαλγκίρις απέκτησε προβάδισμα (58-56) στα 85 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Εντούτοις, οι Σέρβοι δεν πτοήθηκαν και απάντησαν με σερί 4-0, που τους έφερε στο +2 (58-60) στα 15 δευτερόλεπτα. Γκριγκόνις και Μπάρον ευστόχησαν σε ½ βολές, με τους γηπεδούχους να έχουν 4 δευτερόλεπτα για ένα σουτ… νίκης, το οποίο επιχείρησε ο Λεκαβίτσιους, ωστόσο αστόχησε από τα 7,5 μέτρα και το ροζ φύλλο κατέληξε στην τσέπη του Ερυθρού Αστέρα (59-61).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 31-33, 46-47, 59-61.