Άμυνα για σεμινάριο και φιλική νίκη του Περιστερίου

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο φινάλε του αγώνα, το Περιστέρι επικράτησε 77-69 του Ρεθύμνου σε φιλικό παιχνίδι.

Περιστέρι και Ρέθυμνο συγκρούστηκαν σε φιλική αναμέτρηση, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να επικρατεί 77-69. Οι νεοφώτιστοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 10 πόντους (20-10), ωστόσο οι Κρητικοί απάντησαν με ένα σερί 5-0 για να μειώσουν σε 20-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα του Πεδουλάκη να ξεφεύγει ακόμα και με +12 (38-26), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-32. Μετά την ανάπαυλα όμως οι παίκτες του Μυκονιάτη βελτίωσαν την απόδοσή τους και πέρασαν μπροστά (53-54).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δεν επέτρεψαν στους Κρητικούς να βρουν το δρόμο προς το καλάθι: με ένα επιμέρους σκορ 21-13 έφτασαν στη νίκη (77-69).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-32, 56-56, 77-69.