Euroleague

Ανατροπή έπος για την Μπάμπεργκ, 83-82 τη Βαλένθια

Η Μπάμπεργκ με ένα επικό 14-1 στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφερε να κερδίσει την Βαλένθια που 3:04 πριν το τέλος βρισκόταν μπροστά με 12, με σκορ 83-82 και να φτάσει στο 5-4.

Η Βαλένθια φαινόταν πως θα πάρει εύκολα τη νίκη, παρά τις απουσίες των Ντούμπλιεβιτς και Μαρτίνεθ, όμως ένα μπλακ-άουτ στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης έφερε την ολική ανατροπή για το 83-82 των Γερμανών και την ήττα για τις «νυχτερίδες». Κορυφαίος των νικητών ο Ρίκι Χίκμαν που είχε 26 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ρούμπιτ. Για την ηττημένη πρώτος σκόρερ ο Γκριν με 17.

Απίθανα πράγματα συνέβησαν στην «Μπρόζε Αρίνα» με την Βαλένθια να βρίσκεται μπροστά στο σκορ από το 7’ του αγώνα και μετά μέχρι και το τα τελευταία 3’’ όταν και με τρεις βολές του Ρίκι Χίκμαν ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 16-11, αλλά στη συνέχεια το ματς ανήκε ολοκληρωτικά και στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ τελείωσε με 20-23. Με τον Σάστρε να δίνει άλλη ώθηση στη Βαλένθια κάνοντας πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο, η διαφορά έπιασε διψήφια τιμή, με τον Γκριν να κάνει το 36-47, για να καταφέρει η Μπάμπεργκ με 5-0 σερί να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος με διαφορά στο -6.

Η φιλοξενούμενη στην 3η περίοδο όχι μόνο διατηρούσε μια διψήφια διαφορά, αλλά με καλάθι του Φαν Ρόσομ πήγε το παιχνίδι στο +14 με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, ενώ μάλιστα η διαφορά λίγο πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο πήγε και στο +16.

Με τις νυχτερίδες να ελέγχουν απόλυτα το ματς μέχρι και 3:04 πριν το τέλος του αγώνα, όλα έδειχναν την ώρα που το σκορ έδειχνε 69-81 πως θα πάρει τη νίκη. Ο Λο με δύο δικά του καλάθια, ο Μπράις με 5 και ο Ρούμπιτ πάνε τη διαφορά στο 80-81. Στα 14’’ πριν το τέλος ο Σαν Εμετέριο κάνει το 80-82 με μία από τις δύο βολές που κέρδισε, για να έρθει τελικά ο Χίκμαν με τρεις βολές, στα 2’’ πριν το φινάλε και να διαμορφώσει το 83-82 με τον Σαν Εμετέριο να χάνει και το τελευταίο σουτ.