Euroleague

«Απέδρασε» από τη Λιθουανία η Βαλένθια!

Με «διπλό» έφυγε από τη Λιθουανία η Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες», με τον Λαμπειρί να είναι εξαιρετικός, επικράτησαν 86-82 της Ζαλγκίρις, οδηγώντας την σε έβδομη σερί νίκη, για το δικό τους 5-8.

Νίκησε και η Βαλένθια η Ζαλγκίρις.

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 86-82 στη Λιθουανία, βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-8, επιστρέφοντας στις επιτυχίες και «βύθισαν» τους γηπεδούχους, που υπέστησαν την έβδομη σερί ήττα τους στη διοργάνωση. Στο 3-10 πλέον η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που φιγουράρει στην τελευταία θέση, όπου θα παραμείνει μόνη αν ηττηθεί η Ζενίτ από την Μπάγερν.

Εξαιρετικός ήταν στη «Zalgirio Arena» o Λαμπεϊρί, ο οποίος είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ συν 1 ασίστ σε 27:17 αγώνα. Πολύ καλός ήταν και ο Κολόμ, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ, κάνοντας και 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά. Ο Βαν Ρόσομ είχε 8 πόντους και 5 ασίστ. Ποσοστό 44.8% με 13 στα 29 σουτ είχαν στα τρίποντα οι Ισπανοί.

Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιους τέσσερις παίκτες, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Ο Ουλάνοβας είχε 16 πόντους (4/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα), ο Γουόκαπ 15, αλλά και 7 ασίστ, 12 ο Λαντέιλ και 10 ο ΛεΝτέι.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη. Ωστόσο, η Βαλένθια… γύρισε τον διακόπτη στην τρίτη. Με το ματς να είναι στο 55-53 τρία λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα του Πονσαρνάου έκανε επιμέρους 19-4 και πήγε το ματς στο 59-72 στο 33’. Η Ζαλγκίρις έκανε τη δική της αντεπίθεση, ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά στο τέλος χαμογέλασε η Βαλένθια. Ο Λαμπεϊρί έδωσε ανάσα με τρίποντο στο 01:59 για το 70-78, οι Λιθουανοί επέστρεψαν και μείωσαν στο 79-82 με το τρίποντο του Ρίβερς στα 29’’ πριν το φινάλε, ενώ ο Ουλάνοβας έκανε το 82-84 με τον ίδιο τρόπο στα 10’’. Ο Αμπάλντε με δύο βολές έγραψε το 86-82 στα 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86