NBA

Απολαυστικός Giannis, φανταστικοί Μπακς

Ισοπεδωτικοί Μπακς, διαστημικός Giannis. Τα «ελάφια» πέτυχαν τη μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς (και βάλε) σε έκταση, διαλύοντας τους Μπλέιζερς με το 143-100, με τον Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός.

Έριξαν 40άρα οι Μπακς, ασταμάτητος ο Giannis.

Την τρίτη σερί τους νίκη, που είναι η μεγαλύτερη σε έκταση σκορ εδώ και καιρό, σημείωσαν τα «ελάφια» επικρατώντας 143-100 των Μπλέιζερς στο Μιλγουόκι και πήγαν στο 13-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 12-6, ενώ το σερί τους σταμάτησε στις δύο νίκες.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αντετοκούμπο (πρώτος σκόρερ), που σε μόλις 30 λεπτά παρουσίας πρόλαβε να πετύχει 33 πόντους (12/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/9 βολές), έχοντας και 16 ριμπάουντ (τα 11 αμυντικά) συν 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, συν 3 λάθη και στην τελευταία περίοδο... ξεκουράστηκε. Ακολούθησαν οι Μίντλετον με 21 και Μπρόγκντον, αλλά και Μπλέντσο με 16. Για τους ηττημένους οι Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ είχαν από 22 και ο Νούρκιτς πρόσθεσε 16.

Οι Μπακς ήταν ανώτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνας, επιβλήθηκαν σε όλα τα δωδεκάλεπτα και ουσιαστικά δεν ένιωσαν απειλή σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-20, 72-50, 109-79, 143-100