Ευρώπη

«Απόλυτη» Αρμάνι, πέρασε και από το Τορίνο

Το «5 στα 5» πέτυχε στο ιταλικό πρωτάθλημα η Αρμάνι Μιλάνο, που συνέτριψε 93-71 εκτός την Τορίνο χάρη στην εκπληκτική της 4η περίοδο.

Πατώντας γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο (14-36 το επιμέρους σκορ!), η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Τορίνο (71-93) και πανηγύρισε το 5ο ροζ φύλλο σε ισάριθμες αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 17-9 (9’), ωστόσο η παρέα του Τζέιμς μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου το συγκρότημα του Μπράουν (σ.σ. που επέστρεψε στον πάγκο) ήταν μπροστά στο σκορ (26-24), αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές επιθετικά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (36-43).

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά αμφίρροπη, με τους «οικοδεσπότες» να επιστρέφουν χάρη στην καλή τους άμυνα (57-57). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πιανιτζιάνι έστησε πάρτι στο παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το εις βάρος της 60-58 (32’) σε υπέρ της 65-78 σε διάστημα 5 περίπου λεπτών (37’). Στην τελική ευθεία του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Αρμάνι έφτασε στο 93-71, που είναι η 6η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ διατηρεί το απόλυτο στη Serie A, λίγες ημέρες πριν φιλοξενήσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα.

Αντιθέτως, η Τορίνο υπέστη την 4η διαδοχική ήττα της σε όλους τους θεσμούς, ενώ στο πρωτάθλημα έχει ρεκόρ 2-3. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκουντάιτις (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μίτσοβ (16 πόντοι), ενώ ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Μάικ Τζέιμς, έμεινε σε ρηχά νερά (6 πόντοι με 2/7 εντός παιδιάς). Για τους ηττημένους πάλεψαν οι Τζαμάλ Τέιλορ (16 πόντοι), Τζαμίλ Γουίλσον (13 πόντοι).