Ευρώπη

Αποχαιρέτησε τη VTB League ο Μπαρτζώκας με… σκούπα!

Σε… Βατερλό εξελίχθηκαν τα playoffs της VTB League για τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, με τη Χίμκι να νικά 86-71 και με 3-0 στη σειρά να προκρίνεται στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Πολύ πρόωρο αντίο στη φετινή VTB League είπε η Λοκομοτίβ Κουμπάν!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα υποκλίθηκε για άλλη μία φορά στην ανωτερότητα της Χίμκι, η οποία νίκησε 86-71 μέσα στο Κράσνονταρ, με αποτέλεσμα να «σκουπίσει» τη σειρά (3-0) και να προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

«Κλειδί» του ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς από το +2 του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-26 και έτσι το έκλεισε στο +18.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντράγκιτς με 21 πόντους, με τον Ράις να σταματά στους 19 και τον Σβεντ να προσθέτει άλλους 18. Από τη Λόκο, ξεχώρισε ο Κολιούσκιν με 19 πόντους, με τους Ντιλέινι και Ντρέιπερ να μην παίζουν ούτε δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-44, 52-70, 71-86