Euroleague

Ασταμάτητη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο… ρελαντί πέρασε από το Μόναχο

Παίζοντας -ανά διαστήματα- ολοκληρωτικό μπάσκετ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου (79-93) και πέτυχε το «7 στα 7».

Απτόητη συνεχίζει την πορεία της η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στο Μόναχο και «καθάρισε» την Μπάγερν (79-93) για να πετύχει την 7η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές της φετινής Ευρωλίγκας.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ιτούδη οι Χίγκινς (18 πόντοι), Σέρχι Ροντρίγκεθ (12 πόντοι, 8 ασίστ), με τέσσερις ακόμα παίκτες του Έλληνα τεχνικού να έχουν διψήφιο αριθμό πότνων. Από την άλλη πλευρά, οι Βαυαροί έμειναν στις 3 νίκες (3-4), ενώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι είχαν ως κορυφαίους τους Γουίλιαμς (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς (14 πόντοι).

Η Μπάγερν μπήκε… φορτσάτη στον αγώνα και προηγήθηκε με 4 πόντους στα πρώτα λεπτά (9-5 στο 2’, 11-7 στο 3’), ωστόσο μάλλον αυτό αφύπνισε τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν με 10 πόντους (18-28 στο 8’) για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (23-30).

Με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Ιτούδη απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (25-41 στο 14’), ενόσω εκμεταλλευόταν στο έπακρο τη… χαλαρότητα της αντίπαλης άμυνας. Το +16 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για τους Ρώσους (40-56), που κυριαρχούσαν στο παρκέ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως περίπου και το πρώτο, με τους παίκτες του Ράντονιτς να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και με δύο τρίποντα από Λούτσιτς, Τζέντοβιτς μείωσαν στο -8 (56-64 στο 24’). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ξεφύγουν, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-77.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κάπως, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συντηρούσε διψήφιες διαφορές και δεν επέτρεπε στην Μπάγερν να ελπίζει: ένα τρίποντο του Πίτερς στα δύο λεπτά πριν από το φινάλε «σκότωσε» τους γηπεδούχους (77-90).

Το ματς ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ιτούδη στο +14 (79-93). Έτσι, η «ομάδα του στρατού» πανηγύρισε την 7η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές και άφησε τους Βαυαρούς στο 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 40-56, 65-77, 79-93.