Euroleague

Ασυγκράτητη για πλέι οφ η Μπασκόνια

Σε τρομερή κατάσταση οι Βάσκοι.

Τέταρτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα, που τη φέρνει πλέον πάνω από τη Μακάμπι και μέσα στην οκτάδα των play offs, πέτυχε η Μπασκόνια, καθώς για την 27η αγωνιστική διέσυρε στη Βιτόρια την Μπάμπεργκ με 103-79. Ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 17 πόντους και 7 ασίστ ήταν αυτός που ξεχώρισε από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, ενώ από τους Βαυαρούς διασώθηκε ο Νίκος Ζήσης που είχε 17 πόντους (6/8 βολές, 1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 20:21 συμμετοχής.

Οι Βάσκοι έδειξαν από την αρχή της διαθέσεις τους, καθώς πριν συμπληρωθεί το τρίλεπτο ήταν στο 10-0 (!), ενώ έφτασαν από το πρώτο δεκάλεπτο σε διαφορά 15 πόντων (24-9). Η απόλυτη κυριαρχία τους, με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (38-22), ωστόσο η Μπάμπεργκ περιόρισε τη ζημιά και έκλεισε το ημίχρονο στο -11 (50-39). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικό για τους γηπεδούχους, που μέχρι το 25’ είχαν φτάσει στο 66-46 και με τον Γκρέιντζερ να οργανώνει και να σκοράρει εκτοξεύτηκαν στο 80-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπασε το φράγμα των 30 πόντων (93-62) και ο θρίαμβος της Μπασκόνια ολοκληρώθηκε.

Δεκάλεπτα: 27-14, 50-39, 80-52, 103-79.