«Ατσάλινο» Περιστέρι λύγισε τον μαχητικό Πανιώνιο

Χάρη σε μια «ανατροπή» στο τέλος, το Περιστέρι «γύρισε» από το -8 κόντρα στον Πανιώνιο και, νικώντας τους «κυανέρυθρους» 74-71 στο «Ανδρέας Παπανδρέου», έφτασε τις οκτώ νίκες στην Basket League.

Μετά από μία «ανατροπή» στην τέταρτη περίοδο, το Περιστέρι νίκησε τον Πανιώνιο 74-71 στο Ανδρέας Παπανδρέου» στο δραματικό ματς που ολοκλήρωσε τους σαββατιάτικους αγώνες της ένατης αγωνιστικής της Basket League και έφτασε τις οκτώ νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας τους «κυανέρυθρους» στο 3-6.

Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο, έχαναν στη συνέχεια, όμως έφτασαν στο 52-60 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Εκεί, όμως, δέχτηκαν επιμέρους σκορ 2-7 και το ματς έγινε ντέρμπι, με την ψυχραιμία των γηπεδούχων και τα λάθη των φιλοξενούμενων στα τελευταία δευτερόλεπτα να αποβαίνουν καθοριστικά για την εξέλιξη της αναμέτρησης,

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Γκρέι με 19, Μπέντιλ με 13 και Σίρκο με 12 πόντους. Για τους «κυανέρυθρους», ξεχώρισε ο Μπέρι με 27 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ευστοχία από περιφέρεια και ρακέτα, με τους γηπεδούχους να έχουν να αντιμετωπίσουν την απώλεια του Χάροου, που υπέστη θλάση πριν την έναρξη της αναμέτρησης, έχοντας αμφότερες πολλές επιθετικές επιλογές. Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των «κυανέρυθρων»,τα δύο από τον Μπέρι, έφεραν το +6 στους φιλοξενούμενους. Στο 11-16, ένα σερί 10-0 με ηγέτες τους Γκρέι και Κάλαχαν, έφερε το 21-16 και το 21-18 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Παπαντωνίου έκανε το 23-23 στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο Γκρέι πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του και με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα, βοήθησε σε ένα σερί 6-0 που έφερε το 29-24. Οι Έλληνες των «κυανέρυθρων» πρωταγωνίστησαν στη συνέχεια και με σερί 6-0 έφεραν το 35-27. Τα τρίποντα των Νεοσμυρνιωτών τους κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι σε αυτό το διάστημα, όμως τα σερί των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη τους διατηρούσαν στο +6 με +8, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-34 και τον Πανιώνιο να έχει 9/17 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι 15/28 δίποντα.

Ο Σίρκο έφερε το +6 και ο Γκρέι το +5 για τους Περιστεριώτες στην αρχή της τρίτης περιόδου. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 43-43 και με σερί 4-0 να προηγηθούν με +2. Το προβάδισμα εναλλασσόταν πλέον, μέχρι ένα σερί 4-0 του Περιστερίου να φέρει το 52-48 για να απαντήσει ο Τειλορ με τρίποντο στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Το Περιστέρι είχε πλέον 17/35 δίποντα και ο Πανιώνιος 12/24 τρίποντα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά την τέταρτη περίοδο και με σερί 9-0 έφτασε στο 52-60 με τα τρίποντα του Μπέρι και με συνολικό 12-0 για τους «κυανέρυθρους». Τα συνεχόμενα φάουλ των «κυανέρυθρων» έστελναν τους παίκτες του «Αρτζι» στις βολές και με ένα επιμέρους σκορ 7-2 έγινε το 59-62. Ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί 61-64 στην πίεση των «κυανονίτρινων» και με τους «κυανέρθρους» να έχουν πλέον «σιγήσει» από το τρίποντο, με το ποσοστό τους να πέφτει στο 13/30. Ο Μπέρι διατηρούσε το +1 με +3 για τον Πανιώνιο, έχοντας τη συμπαράσταση του Παπαντωνίου, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Περιστερίου έφεραν το 66-67 και το 69-69 στο ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη.

Ο Σίνγκλερ ευστόχησε σε 2/2 βολές και έκανε το 69-71. Ο Κάλαχαν με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε 71-71 και ο Οστιν υπέπεσε σε βήματα στην επόμενη επίθεση του Πανιωνίου. Ο Μπέντιλ ευστόχησε σε 1/2 βολές και έκανε το 72-71 για το Περιστέρι στα 38’’. Ο Μπέρι έκανε λάθος επίθεση και χάθηκε η μπάλα και ο Μπέντιλ με δύο βολές έκανε το 74-71 για να αστοχήσει σε μακρινό τρίποντο ο Μπέρι στα 2’’.

Δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71