Ευρώπη

«Αυτοκτονία» Άρη και αποκλεισμός

Ο Άρης «αυτοκτόνησε» στη Φινλανδία, αφού προηγήθηκε με 15 πόντους, αλλά γνώρισε δεύτερη ήττα με 88-86 από την Κατάγια και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup.

Η φανέλα, από μόνη της δεν δίνει νίκες και προκρίσεις, αλλά όταν είσαι ο Άρης και αποκλείεσαι σε όμιλο του FIBA Europe Cup με Λέφσκι Λουκόιλ, Κατάγια και Ντνίπρο, δεν το λες και τιμητικό. Το αντίθετο μάλιστα…

Οι «κίτρινοι», μετά την ήττα της πρεμιέρας του 7ου ομίλου, ηττήθηκαν 88-86 από την Κατάγια και στη Φινλανδία, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και σε συνδυασμό με τη νίκη της πρωτοπόρου Λέφσκι Λουκόιλ επί της Ντνίπρο, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε τον έλεγχο του αγώνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, έχοντας προηγηθεί μέχρι και 15 πόντους (25-40), αλλά στο τελευταίο έπαθε ολικό μπλακ άουτ, δεχόμενη 33(!) πόντους από την φινλανδική ομάδα, η οποία έφτασε στη νίκη, που της δίνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Γκάρι Μπελ, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, ενώ κορυφαίος για την Κατάγια ήταν ο Βίνσεντ Σίμπσον, που πέτυχε 31, μεταξύ των οποίων και το τρίποντο, με το οποίο «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη.

Το ματς:

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-0 και μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών με 14-7. Οι «κίτρινοι» είχαν εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση με 7/8 σουτ, ενώ στην άμυνα οδηγούσαν την Κατάγια σε βεβιασμένες ενέργειες. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν το επιθετικό τους κρεσέντο και ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (7-20), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 16-26.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έπαθαν μπλακ άουτ και οι Φινλανδοί με σερί 8-0, μείωσαν τη διαφορά στους δύο πόντους (24-26), ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι. Άμεσα, όμως, η τάξη… αποκαταστάθηκε, αφού οι «κίτρινοι» έκαναν ένα δικό τους σερί 14-1 και έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (25-40), με το ημίχρονο να κλείνει στο +11 (35-46). Κορυφαίοι ήταν οι Μπελ και ΜακΓκι, που είχαν πετύχει από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, με 8/9 σουτ συνολικά.

Ιδιαίτερα άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που μαρτυρά και το επιμέρους 4-4 στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Άρης διατηρούσε τον έλεγχο και τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και το αποτέλεσμα εξαρτιόταν καθαρά από εκείνον. Ωστόσο, αμυντικά παρουσίασε στη συνέχεια κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Κατάγια, που κατάφερε να μειώσει στους επτά (55-62), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης αδυνατούσε να βρει λύσεις και η Κατάγια με επιμέρους 5-2, μείωσε σε 60-64. Το επιθετικό μπλοκάρισμα των «κίτρινων» συνεχίστηκε, με τους Φινλανδούς, από την άλλη, να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι και με κάρφωμα του Πάλμι, να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με 70-69 στο 36’. Το ματς ήταν πλέον ντέρμπι και θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά με τρίποντο του Σίμπσον, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Κατάγια βρέθηκε στο +5 (86-81) και τελικά έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 88-86, πετυχαίνοντας 33 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86.

Κατάγια (24/27β., 17/31δπ., 10/30τρ., 28ρ., 13ασ., 10λ., 9κλ., 2κοψ.): Μάλινγκς 21 (3/3β., 9/14δπ., 10ρ., 2ασ., 4κλ.), Πάλμι 16 (8/9β., 1/2δπ., 2/8τρ.), Σεπάλα 8 (2/4τρ., 5ασ.), Σίμπσον 31 (9/9β., 2/6δπ., 6/11τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Ράιτ 5, Χεράλα, Χουόλιλα 7, Ογιάλα, Πέρτου.

Άρης (22/26β., 23/43δπ., 6/14τρ., 38ρ., 18ασ., 16λ., 7κλ., 2κοψ.): Μπελ 28 (10/10β., 6/6δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Μποχωρίδης 10 (1/2β., 3/9δπ., 1/2τρ., 3ασ.), Νταλό 7 (4ρ., 5ασ.), Τζόουνς 13 (7/9β., 2/5τρ., 4ρ.), Κάιζερ 4 (3ρ.), Φλιώνης 2 (3ασ.), Χάρις 6 (9ρ., 3ασ.), ΜακΓκι 16 (2/3β., 7/8δπ., 10ρ.), Σλαφτσάκης.