Ευρώπη

Βήμα οκτάδας για Ολυμπιακό

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο, ο Ολυμπιακός νίκησε την Ορμάν 72-64 στο ΣΕΦ στο πρώτο μεταξύ τους ματς των «16» του Euro Cup μπάσκετ γυναικών και έκανε βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 72-64 την Ορμάν στο ΣΕΦ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Euro Cup μπάσκετ γυναικών και έκαναν βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στην Τουρκία την επόμενη εβδομάδα.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο «έχτισαν» διψήφια διαφορά και παίζοντας εκπληκτική άμυνα με πρωταγωνίστρια τη Γιουρτσένκοβα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ορσλίν έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 53-49, η Γέμελος, όμως, με διαδοχικά καλάθια κράτησε «όρθιο» τον Ολυμπιακό.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια του αγώνα ήταν η Γέμελος με 23 πόντους (4/7διπ, 4/7τριπ, 3/4β), έχοντας 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ακολούθησαν Γκρέιβς με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και η Τόμας με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.