Euroleague

«Βόμβα» της Γκραν Κανάρια μέσα στο Μιλάνο!

Η Γκραν Κανάρια πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Μιλάνο και έριξε την Αρμάνι στο 6-5 με 94-86. Αυτή ήταν η 4η νίκη για την ισπανική ομάδα και η πρώτη φορά που έκανε back to back νίκη.

Παρά τους 26 πόντους του Μάικ Τζέιμς, η Αρμάνι δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γκραν Κανάρια, που είχε τέσσερις παίκτες διψήφιους και έχοντας το προβάδισμα σταθερά από την 2η περίοδο και μετά, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Έρικσον με 17 πόντους, πολύ καλός ο Τιλί με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Με τους Τζέιμς και Γκουντάιτις να μπαίνουν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και με οκτώ πόντους (16-8) στο 7’, ωστόσο οι Ισπανοί άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά, για να ισοφαρίσουν με τον Έρικσον, στα 22’’ πριν λήξει η πρώτη περίοδος, σε 20-20, πριν ο Κουζμίνσκας διαμορφώσει το σκορ της πρώτης περιόδου με 22-20.

Με τρεις βολές του Τζέιμς, η Αρμάνι θα πάρει προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 27-26 στο 13’, αλλά από εκεί και μετά το δεκάλεπτο ανήκει στην Γκραν Κανάρια που με ένα σερί 7-0 φτάνει το σκορ στο 27-33 στο 14’ με κύριο εκφραστή τον Έβανς που σημείωσε οκτώ πόντους σε αυτή την περίοδο. Παρά τις προσπάθειες του Τζέιμς, να κρατήσει την ιταλική ομάδα κοντά στο σκορ και με τον Μίτσοφ να μειώνει στους τρεις 1:51 πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, η Γκράν Κανάρια με 5-0 σερί τελείωσε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 48-40.

Η Αρμάνι προσπαθεί να κρατήσει επαφή με το σκορ και μπαίνει στην 3η περίοδο με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς για να μειώσει σε 43-48, ωστόσο οι Ισπανοί δεν άφησαν τη διαφορά να πέσει κάτω από τους τέσσερις (51-55) στο 24’. Όμως ακολουθεί ένα επιμέρους 9-2 με τρίποντο του Τιγί που φέρνει τη διαφορά στο +11 για την ισπανική ομάδα (53-64) στα 3:04 πριν λήξει η 3η περίοδος, ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Όλιβερ, έγινε το 55-67 στο 29’ και πήγε και στους 14 με δύο βολές του Πασέτσνικς και μία του Μπάεζ για το 56-70. Ο Γκουντάιτις με δύο ζευγάρια βολών έκανε το 60-70, ενώ ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο διεύρυνε το επιμέρους σκορ σε 7-1 για να λήξει η 3η περίοδος με 63-71.

Ο Τσιντσιαρίνι με γκολ-φάουλ κατεβάζει την διαφορά στους πέντε (66-71) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ενώ ο ίδιος παίκτης με ωραίο ντράιβ γράφει το 71-75 στα 6:56 πριν το φινάλε. Η Γκραν Κανάρια κάνει ένα 4-0 για να ξεφύγει πάλι με οκτώ, αλλά δύο απανωτά τρίποντα από Τσιντσιαρίνι και Τζέιμς φέρνουν το ματς στο καλάθι (77-79).Από το 80-82, ο Ραντίσεβιτς με δύο βολές και ένα λέι-απ δίνει ανάσα για το 80-86 στα 3:34 πριν το τέλος. Το ματς πήγε πολύ στις βολές στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, με τους Ισπανούς να διατηρούν μια φορά ανάμεσα στους τέσσερις και τους έξι. Ο Παουλί με δύο βολές έκανε το 84-91, 2:18 πριν το φινάλε. Ο Τζέιμς εξαπολύει δύο άστοχα τρίποντα με την πλάστιγγα να γέρνει οριστικά στη μεριά της Γκραν Κανάρια, με τον Ολιβέρ να κάνει το 84-92 στο 1:07 πριν τη λήξη, με το τελικό σκορ στο 86-94.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-48, 63-71, 86-94